SSC Allmänt snack Allmänt småprat Toe-heal och vänsterbroms?

Visar 12 inlägg - 1 till 12 (av 12 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #10244
    danjel
    Deltagare

      Jag har hört folk nämna toe-heal (heal-toe?) och vänsterbroms ibland, men när, hur och med vilket resultat gör man dessa manövrar?

      Vänterbroms har jag en teori om. Att man bromsar med vänster fot utan att släppa gasen med höger. Kan tänka mig att detta är för att lägga över vikt på framdäcken i en sväng, för att slänga ut med baken lättare.
      Va jag nära med min teori? Förklara gärna närmre.

      Toe-heal har jag ingen vidare koll på alls. Jag föreställer mig att man kopplar med vänster, bromsar med höger tår och gasar till med höger häl. Kan det vara för att lättare/tidigare få i en ”för” låg växel i ingången till en kurva? Har det med motorbroms att göra?

      Funkar bara på AWD eller går lika bra på RWD(/FWD)?

      Förutpår en fråga och en kommentar:
      Ja, jag har sökt.
      Nej, detta är inget jag kommer försöka mig på i första taget.
      😉

      //danjel – Trying is the first step towards failure

      #113599
      Snowman
      Deltagare

        Halloj!

        Japp, vänsterbroms använder man med fördel på framhjulsdrivna och fyrhjulsdrivna bilar (företrädelsevis de 4WD med 50/50 fördelning på fram/bak drivning, de med DCCD klarar sig nog ändå ;)) för att flytta tyngden på bilen framåt, i ingången på en kurva eller för den delen mitt i en kurva så kan man få ut baken lättare på så vis.

        Imprezan, åtminstone GT:n är ju understyrd som den är, och lite labbande med vänsterbroms och/eller pendel/förställ ger en trevlig upplevelse på vägar med sämre grepp än torr asfalt, behöver inte gå så fort heller. Iallafall har inte jag vågat mig på att provocera fram ställ på torr asfalt på så sätt..
        I konbana har jag märkt, det lilla jag kört, att dutta med bromsen precis när man ska ”runt” konan hjälper så bilen inte kasar på framdäcken så mycket.

        Angående toe/heel så är det precis som du säger, man vill få i en lägre växel smidigt utan att fresta lådans synkringar så mycket, jag brukar tillämpa det på ettan, då den är jobbigast att få i i lite fart på Imprezan. Man ”dubbeltrampar”, typ.. Alltså släpper upp kopplingen och samtidigt ger gas med friläge i för att få snurr på den lägre växeln i lådan, men eftersom man på banan oftast har bra med broms samtidigt så blir det till att både bromsa och gasa samtidigt, tårna på bromsen och hälen på gasen = toe/heel.

        Hoppas jag inte svamlar för mycket 🙂

        /Markus – övar oxå på detta när tillfälle ges 😛

        #113603
        danjel
        Deltagare

          Sweet! Då va jag inte helt ute och svävade i de blå med mina tankegångar! 🙂 Landade närmre än vad jag hade trott!! 😉 Tack för svaret!

          //danjel – Övning ger träning

          #113600
          Desen
          Deltagare

            Vänsterbroms handlar ju även en del om att hålla mer last på motorn genom kurvan och på så vis hålla laddtrycket uppe och komma snabbare ur kurvan.

            Övning ger färdighet 😉

            /Andreas, Skåne, Kristianstad

            http://www.hildinggren.se/Bilder/BlockDesenSatanliten.JPG
            300 st posters av Block 1250kr
            1st porrfilm 199kr
            2st öl 28kr
            Att anvnjuta allt detta i sängen med satan PRICELESS!

            #113595
            Patrik
            Deltagare

              Hoj.

              Vänsterbroms används ofta på fwd utan diffbroms i kurvor för att få båda hjulen att driva. Vilket hjälper till att vrida bilen runt kurvan, mindre understyrning.
              Utan hjälp med vänsterfoten på bromsen spinner gärna innerhjulet o bilen understyr.

              Fungerar även utmärkt att suga fast GT:n, utan diffbroms fram, med vänsterbroms i kurvor där innerhjulet fram spinner. Är inte vänsterfoten på kopplingen så ha den redo på bromsen. Är perfekt att korrigera med i kurvan om det understyr. Lätt att andra balansen på bilen.

              Tänk bara på att bromsarna inte pallar det i allt för många ss mil.

              Åker man med dogboxlåda i skogen görs gärna hela inbromsningen med vänsterfoten för att snabbt kunna möta upp med gas i kurvan.
              Osså slipper man spela orgel med fötterna under inbromsningen.

              /Patrik

              #113597
              specialized
              Deltagare

                Hittade en ganska bra instruktionsvideo i detta på http://www.rejsa.nu

                http://www.youtube.com/watch?v=cPj9XXW25GA

                Mvh.Mattias – http://www.garaget.org/?car=18857
                ———————————-
                SS @ en halv förmiddag inklusive 3 snurrningar 😉

                #113596
                Chuckyyy
                Deltagare

                  http://www.youtube.com/watch?v=0j-3xIZK-Bk

                  Watch and learn 🙂
                  Tror inte det är nåt man lär sig över en dag

                  /Anders

                  #113602
                  Oblivion
                  Deltagare

                    Dethär skall d övas på… 😉

                    #113598
                    Toxicator
                    Deltagare

                      Hmm..

                      Så vitt ja vet så har toe-hael inget med att ”få i växlarna lättare” att göra, utan man gör det för att eleminera det extra motstånd/bromsverkan som blir när en lägre växel går i (motorbroms) vid hårda inbromsningar.
                      Detta för att man ska ha en jämn och optimal bromsverkan in i kurvan.
                      För när man kör så nära ”gränsen” av vad du har till grepp i däcken vid en sådan kraftig inbromning, kan en nedväxling med motorbroms få bilen att tappa fästet helt enkelt.

                      Sedan att det ”även” underlättar att få i en lägre växel (som tex ettan) är ju inget minus, men inte huvudsyftet.
                      Man gör det för att man vill köra snabbare helt enkelt 😀

                      #113593
                      LegacyLarsa
                      Keymaster

                        Har fuskat en hel del på ämnet(vänsterbromsa) och kan säga att det är hemskt kul, bästa stället att lära sig detta är på någon isträff, eller om man har turen och ha en isbana i närheten, då snövallarna oftast(inte alltid) är väldigt förlåtande, spade är för övrigt ett väldigt bra verktyg att ha med..

                        /Lars

                        #113601
                        locko99
                        Deltagare

                          http://www.youtube.com/watch?v=0j-3xIZK-Bk&mode=related&search=

                          En film till där han mellan gasar varje nerväxlig…

                          Bilen som körs måste vara en Impreza? Är väldigt lik min invändigt iaf..

                          //Martin

                          #113594
                          jraberg
                          Deltagare

                            spade är för övrigt ett väldigt bra verktyg att ha med../Lars

                            😀 jo.. och Kraftig bogserlina.

                            Har själv börjat tåhäla en del i vanlig trafik efter att ha kört lite för mkt GTR-2 och RBR. Funkar sisådär. Man lär sig efter ett tag vilken del av foten som funkar bäst att köra gasen med. Svårast är att inte tokvarva upp motorn samtidigt som man bromsar tycker jag iaf. utan lättast tycker jag är när man duttar hela tiden för att hålla varvet uppe och bilens balans sålite som möjligt oberörd när man kopplar ur.

                            Vänsterbroms e busenkelt och svårt att klara sig utan om man kör lite aktivt.

                            -johan

                          Visar 12 inlägg - 1 till 12 (av 12 totalt)
                          • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.