› SSC › Allmänt snack › Allmänt småprat › Ibland har man bara tur med Bilprovningen…..
- Detta ämne har 3 svar, 1,220 deltagare, och uppdaterades senast för 17 år, 8 månader sedan av
b20mannen.
-
FörfattareInlägg
-
4 juni, 2008 kl. 12:26 #10684
abacus
DeltagareHej!
Satt och betalade min vanliga räkningar i slutet av förra veckan
(läs fredag 13.30 ca) , mitt bland alla mina ”viktiga” papper så hittar jag det förifyllda inbetalningskortet till Besiktningen,
jag hade svärmor och svärfar på beskök när det damp ner för ett par 3 månader sedan, föll lite i Gömska då…Nåväl jag inser att jag har bes senast den 31 maj(Söndag)
Panikringer till besiktningen här i göteborg 4 ställen inga tider förren 17 Juni…. f-n vad göra…
Paniken e närmast total, svett, darrningar torr i i munnen….
Klickar på Bilprovningens sida om om och om om igen för att hitta kanske ett återbud på någon station.
Efter 1 ½ timmes frentiskt klickande non stop, så får jag en tid den 4 Juni i Aröd, bättre än 17 Juni iallafall….2 koppar expresso senare så klickar jag vidare och tro det eller ej jag lyckas hitta en tid vid sisjön 07:40 = min frukost rast.
Jag vet att bilen min är ok, det enda är att nivå regleringen på höger framlyckta inte fungerar (motorn går men inget händer)
Jag ska tillägga att vid förra årets BES. så var bes. killen lite sne på min dump, tyckte det lät för mycket (DOH vad har man en dump för till igentligen, ljudet e det bästa ju)Nåväl innen på bes. så fick jag en kille runt 25-30 som skulle kolla min bil.
-Bromsprov nadas problem
-Bälten nadas fick lyfta baksätet och fiska upp mitten bältet bara.
-Triangel OK
-Trycker in knappen för dimljusen (-Funkar dom inte ? jo men dom är alltid urkopplade svara jag – OK)
-Öpnnar huv och kollar chassinummer (får kommentaren – Vilket jälva ormbo)
-Ljusinställningarnas kollas vänster OK höger (det är nu jag blir nervös – han drar den fram och tillbaka lite upp och ner försöker justera nivån på den med skruv mejsel… rycker på axlarna OK säger han)
-Avgaserna kollas allt är 0 utom lamdan som ger 11 av 100 OK
-Upphissning av kärran lite skak och hammrande alla bussningar och lager OK, nadas rost på bilen
-Dragkroken kollas (avtagbar) -OK
-Ut ur hallen han drar på lite på 1án (4300 rpm) PFFFTTSSCCCH (inte mycket med det hörs)Nu ska jag säga att jag trodde att det var kört iochmed att den förra bes. killen klagade på dumpen (och förra gången var förar rutan uppe,det rengnade)
Istället får man kommentaren
-(bes man.) Jösses skönt dumpljud (å han låter GRYMT förtjust glad lycklig )
-(ägare) hmmmm ja
-(bes man.) för jag trycka på en gång?
-(ägare) visst
-(ägare 6900 rpm) sjukt PFFFTTSSCCCH när vi kommer runt tillbaka till slutet av Bes. och bes killen asgarvar i säkert 15 sekunder
-(bes man.) – fy fan det låter ju hur fränt som helst
-(bes man.) -finns inga fel på denna bilen den är ju närmast i nyskick (jada jada jada tjat om dumpljudet han gillade det verkligen)-300 pix senare (och 20 min) Klar för vägen 1 år till
Gröna bilar är snabbast (vem myntade det ???)
4 juni, 2008 kl. 15:20 #117994b20mannen
DeltagareFinns två ljud jag gillar starkt. Ljudet av nen kaffebryggare som bereder en stor Latte åt mig, och dumpljud. :9
De konservativa typerna som hatar dumpljud och liksom ser världen genom en perstorpsplatta får tycka precis vad dom vill. 😀
Och det är trevligt när man möter kunniga och trevliga tjänstemän på SBP.
4 juni, 2008 kl. 16:09 #117993Manor
Deltagare…det är inte gröna bilar som är snabbast…utan GT kombisar ;).
Stort grattis. Även min gick igenom utan anmärkning, även om man alltid känner sig lite pirrig…
4 juni, 2008 kl. 16:41 #117995b20mannen
DeltagareMan kan säga att du fick ”grönt” i besiktningen. :+
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
