SSC Allmänt snack Allmänt småprat prisfråga

Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #10945
    berne
    Deltagare

      Jag undar vad ni har betalat för era bilar, de som är mest intressant är subaru impreza gt undar hur mkt ni har köpt dom för och när för att kunna se hur mkt dom har fallit i pris

      mvh

      #120095
      Snowman
      Deltagare

        Tja!
        Köpte min -00 GT i Januari 2006 för 160k, då hade den gått 5800 mil och jag köpte den av den förste ägaren. Bilen var i ett exemplariskt skick med de rätta moddarna dvs sänkning, mappning + 3″ avgas och 17″ fälgar. Nu har den gått 9500 mil och är kvar i samma exemplariska skick, ja naturligtvis har ju några stenskott tillkommit etc. som hör till vid brukande av en bil, men jag är kanon-nöjd med min. Ett råd är kanske att betala en smula extra för en bil med få ägare och få mil… Så resonerade jag iaf.

        /Markus – med en nyrekondad pärla för att behålla kärleken till henne 😉

        #120097
        Crippe
        Deltagare

          80000kr för två månader sen, bilen hade gått 18200mil uttagen -99 sitter 18″ inovite tarmac race gold, 3″ avgas och en 255L/H walbro soppa pump och en massa stenskott….

          #120098
          Snofi
          Deltagare

            GT-00

            89000 för min helt original 13000 mil perfekt skick ingen rost något stenskott men annars inget annat.

            köpt typ för 2 månader sen.

            + jag är 3dje ägaren om man räknar bort bilfirmor och så.

            #120094
            Manor
            Deltagare

              GT-99 kombi.

              Köptes splitter ny för 215.000:- (med A/C).
              Den har nu gått dryga 20000 mil på 10,5 år och fungerar perfekt.

              #120099
              Lucillian
              Deltagare

                Köpte min Impreza GT -00 med ac, laddtrycksmätare i a-stolpen, hybriddump öppet konfilter och Japsdämpare samt tyvärr spricka i vindrutan stenskott på huven och lite rost i skärmkanterna och på diverse kanter och hörn. för 85 tusen för 2 månader sen.

                visade sig även vara dags för en bromsrenovering, men det visste man ju inte då.

                är fantastiskt nöjd med bilen även fast man säkert kunde ha fått den lite billigare.

                #120096
                MariaimprezaGT
                Deltagare

                  Köpte en porschelila -99 2004 i augsuti om jag inte minns fel, för 115 000 kr. Den var då original. Med slitna däck. Det var dessutom en ”555” version, med blå alcantaraklädsel, och vad det innebär.

                  Bytte den rakt av mot en Audi S4 B5 -99 06. Utrustad med bosepaket och blå kolfiber samt svart skinnklädsel. Den var i stort behov av service visade det sig. Men karossmässigt i bra skick även om de visade sig att den hade 5 olika vita kulörer efter en liten avpolering.. Så lade ut pengar på lack och service.

                  Misstänker att jag gjorde en bra affär då folk bjöd 130k för audin ett halvår senare.

                  Vi trimmar inte bara din bil, vi säljer även delarna den vill ha!

                  Mobil: 0763-498601
                  Mail: maria@wroom.org

                Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.