SSC Allmänt snack Träffar Skärpning ! Varför kommer ingen på Träffarna ?

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 32 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #13905
    jeppe
    Deltagare

      Igår var vi hela 7 pers som dök upp hos Speedworks i Haninge
      Vi skämdes över uppslutningen 🙁
      men dränkte våra funderingar över detta
      i Glög och pepparkakor mm 😀

      #136253
      Strat
      Deltagare

        Ja, tråkigt att det inte blev fler. Kan ju ha många anledningar, som nalkande jul osv. Men då man hörde att Miataklubben hade vart ~40 bilar på en liknande tillställning blev det ju lite ”jaha, närå… annars då?” 😀

        Vad kan det bero på? Hur kan vi ändra på det? Ska vi fortsätta med månadsträffarna? Fler icke bilrelaterade träffar?

        #136269
        Niklas
        Deltagare

          Problemet med träffarna under vintertid är att vissa ställer av bilarna för att ta ut dem igen i vår. Tragiskt men sant. 😀

          Alla verkade uppskatta konbanekörningen i Dalarna tidigare i höst. Kanske det är något vi skall köra som standard på våra regionsträffar. Vi får försöka hitta ett område och köpa ett antal koner sen gasa loss för att avsluta med lite fika.

          Kanske en mekarträff på en GDS. Det finns alltid någon som vill ha hjälp. Om det så är oljebyte, montering av stänkskydd, dumpbyte eller kontroll av däckstryck.

          Att bara träffas och prata verkar inte vara ett sånt stort dragplåster längre tyvärr – generellt i klubben.

          #136259
          jeppe
          Deltagare

            >Problemet med träffarna under vintertid är att vissa ställer
            >av bilarna för att ta ut dem igen i vår. Tragiskt men sant.
            >:D
            >
            Jag tror inte att det är så himla många som ställer av bilarna
            vintertid !
            Och man är så välkommen med sin 240 eller vad det nu är !
            Heder till Göran som dök upp sist i Bogesund med 240:in.
            Jag tror dock att typ Bogesund går bra på sommaren då man vill
            rasta bilen lite mer men vintertid så ska nog träffen vara mer
            centralt än så !
            Kom med förslag på nytt ställe att träffas på !
            helst i någon närförort typ Årsta eller liknande !

            #136245
            SecretAgentMan
            Deltagare

              Det är ju lite synd att medlemmarna inte tar tillfället i akt att kika på lite pryttlar vid ett så gyllene tillfälle.

              Ser jag till mig själv har jag kontakter så det räcker och blir över, och har sedan länge tröttnat på att kika under huvar på Imprezor, skall jag engagera mig gäller det att det är en aktivitet som är syftet med träffen (i detta fallet gjorde Claes ett kalasjobb och grejade ett besök på Speedworks), och för mitt eget höga nöjes skull då helst med bilkörning inblandat. 🙂

              Lite lösa allmänna funderingar på måndag förmiddag bara.

              /J

              #136270
              Niklas
              Deltagare

                Jasså, varför kom du inte till konbaneåkningen då? 😛

                Det verkar som att många i klubben delar din uppfattning angående träffarna varje månad. Det finns några eldsjälar i varje region men många tycker det är för långt att åka för att träffas, eller att det inte är skoj nog att lägga några timmar på en regionsträff.

                Men när det arrangeras ett evenemang som i helgen i Stockholm så uteblir folkskaran även då. Det verkar som om forumen på nätet och webshopparna är det som passar folk bäst. Inte en regionsträff och träffa folk på riktigt samt göra ett besök i en butik.

                #136252
                OzO
                Deltagare

                  Ja, det känns konstigt att så få dyker upp när det anordnas något utöver fika.

                  Ok, att man bor i Sthlm betyder inte att man har nära till en träffpunkt då Sthlm faktiskt är rätt stort till yta. Det kan lätt ta 45 min att ta sig en plats inom Sthlm från en annan. Men jag tror inte det är anledningen till att få dyker upp.

                  Tror det är en kombination av omständigheter. Kasst väder, mycket innan jul, nyss mässor, mm, mm…

                  (Vi hade lagt styrelsemöte denna dag samma tid, dock så norpade detta bara mig själv och Daniel från Sthlmsregionen igår)

                  Kanske läge att slopa återkommande träff på fast tid och bara fixa spontanträffar… även fast jag personligen föredrar fasta tider.

                  _______________________________________________________________________________
                  ::::: ssiwebmaster | ”I would be unstoppable… if I could just get started!” | ssibluepile :::::

                  #136246
                  SecretAgentMan
                  Deltagare

                    >Jasså, varför kom du inte till konbaneåkningen då? 😛
                    >
                    >Det verkar som att många i klubben delar din uppfattning
                    >angående träffarna varje månad. Det finns några eldsjälar i
                    >varje region men många tycker det är för långt att åka för att
                    >träffas, eller att det inte är skoj nog att lägga några timmar
                    >på en regionsträff.
                    >
                    >Men när det arrangeras ett evenemang som i helgen i Stockholm
                    >så uteblir folkskaran även då. Det verkar som om forumen på
                    >nätet och webshopparna är det som passar folk bäst. Inte en
                    >regionsträff och träffa folk på riktigt samt göra ett besök i
                    >en butik.

                    Äljen – Jag hör av mig när du lagt lika mycket tid som jag på Imprezan och relaterade aktiviteter…då kanske du förstår. 😉
                    I tiden runt konbanan i Grängesberg hade jag jobbat konstant i ett par veckor med Imprezameck förutom det vanliga jobbet – och var i stort sett klar på att sälja iväg skiten och aldrig mer kika åt det hållet (skojar inte heller).

                    /J

                    P.S. Jag har haft lite mycket detta året… :*

                    #136247
                    SecretAgentMan
                    Deltagare

                      Allt har att göra med engagemang i klubbens verksamheter.
                      Det är fritt fram för regioner, och enskilda medlemmar att veva igång saker.
                      Nummer ett är att göra sin röst hörd på årsmötet – att kanske till och med komma med förslag på förändringar av styrelsen…osv, speciellt om man är missnöjd med hur det sköts.

                      Det vanliga med klubbar är att väldigt få vill ta på sig ansvaret, men många vill dra nytta av arbetet. 😉

                      Jag anser att det är en entusiastklubb för Imprezans goda ryktes bevarande, för mig innebär det att få folk att inse vad jäkla rolig den är att köra på en krokig bit asfalt, speciellt praktiskt då man har den roll man har i klubben.

                      Men som sagt – dörren är öppen för er alla att vara med och styra.

                      /J

                      #136272
                      Niklas
                      Deltagare

                        Jo, du har så rätt så. Vi får väl se om någon tar tag i OutRun nu när jag lämnat Göteborg och drar igång ett tredje evenemang nästa år. Var ju majoritet SSIare som var med.
                        Klubben skall dessutom vara väldigt lycklig att de har tex dig som tar hand om banträffarna. Rädd att när de som varit med länge och vill dra sig tillbaka från ansvarsrollen kommer det inte finnas självklara ersättare som kan och vill styra skutan vidare. Kanske kan vi få liv i alla SSIarna när/om det blir en stor Sverigeträff till våren/sommaren i och med femårsfirandet.

                        #136273
                        Niklas
                        Deltagare

                          >Jag har hellre 200 jäkligt engagerade medlemmar som hellre kör
                          >än tejpar tribals, än 1000 dekaltrimmare som ställer bilen i
                          >garaget om det regnar ute.

                          Själv tycker jag att 1200 medlemmar är det bästa. De som vill köra kör, de som vill stå i garaget gör det. Varför antingen det ena eller det andra.

                          Öppen famn – ja :*

                          #136249
                          SecretAgentMan
                          Deltagare

                            Aspelut!

                            Vi jobbar som f*n med att göra det bästa möjliga av saker och ting hela tiden – ibland går det tyngre än annars – och när sådana som du drar igång aktiviteter på eget bevåg värmer det gött. 🙂

                            Så till alla er därute – må det vara outruns, eller tallrallyn, kvarn-is-träffar – tuta och kör bara!

                            /J

                            #136244
                            syke
                            Blockerad

                              Jag kan bara tala för mig själv. Och i det här fallet var det enbart sopig timing som gjorde att jag inte kom på träffen, skulle mer än gärna göra det om tiden funnits.

                              Jag har absolut inget krav att det ska vara någon speciell aktivitet på träffarna, bara dom ligger bra i tiden så dyker jag säkerligen upp.

                              #136262
                              pannan
                              Deltagare

                                Hade också svängt förbi om jag inte varit i Luxemburg. Alltid kul att träffa folk och prata lite bilintresse.

                                Mvh
                                J

                                #136258
                                christopher
                                Deltagare

                                  Själv får man väl ta på sig lösskägg för att inte bli igenkänd;-)
                                  Jag bor nog närmast(krypavstånd) Mackan sålde sin i höstas han bor på ålningsavstånd.
                                  Missade helt den tråden pga för mycket jobb hela förra veckan…. sen att man låg för ankar (sjuk) är väl knappt en ursäkt.

                                  Var det en bra visning hos SpeedWorks?

                                  /
                                  fraSSe

                                Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 32 totalt)
                                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.