› SSC › Modellspecifikt › Impreza / STI Racing / BRZ › Styling / Tillbehör / Bilvård › larmprobelm
- Detta ämne har 8 svar, 1,133 deltagare, och uppdaterades senast för 15 år, 8 månader sedan av
r.soderqvist.
-
FörfattareInlägg
-
29 november, 2009 kl. 15:07 #16238
berne
Deltagarehar ett litet problem med min subba,
när ja låser den så blinkar bara 1 sida av blinkersen(kabel som har åkt ur?)och om ja låser upp bilen kör en bit å sedan går ur bile utan att låsa n, så står den i blinkar å du kan inte starta den igen, utan måste larma på å sedan av igen för att kunna starta,
ska de var så?30 november, 2009 kl. 12:24 #164221Gilarski
DeltagareÄr det ett eftermonterat system ?
30 november, 2009 kl. 20:07 #164219berne
Deltagarejapp de är det
30 november, 2009 kl. 22:00 #164222Gilarski
DeltagareOm larmsystemet har en egen drivare till blinkersen kommer den bypassa orginal relä, låter som detta är fallet och då är det högst troligt att ett snöre släppt nånstans (antingen från larmstyrenheten eller borta vid glödlampan)
Vissa larm låser sig efter säg 1 minut, dvs. du måste larma av immofunktionen. I samband när du larmar av immo kommer blinkersen att aktiveras. När du aktivt slår till larmet kommer, förutom immon, även skalskydd (dörrar/huv) och rörelse och tilt (om sådan finnes) att aktiveras.
Om du kan se vad det står för tillverkare på styrenheten kan vi plocka fram mera info om hur detta larmet fungerar och bör kopplas.
1 december, 2009 kl. 15:42 #164220berne
Deltagarecargurd heter de,
1 december, 2009 kl. 16:11 #164223Gilarski
DeltagareAldrig hört talas om 😉
De är stora, så det måste finnas mycket info om dessa ute på nätet. Kolla runt lite, jag lovar kolla lite också. Säkert nån mera på forumet som kör detta & har erfarenhet som kansek kan fylla i.
4 december, 2009 kl. 14:33 #164218down_the_drain
DeltagareHade samma problem på mitt cargard larm jag hade på min gt.Visade sig att det var kass kontakt vid en av kablarna som gick till själv larmenheten som var gömd under ratten.Gissar på att din enhet sitter där oxå så ner o glo och känn om du hittar nån glappande kontakt.
/P
4 december, 2009 kl. 18:31 #164217Manor
DeltagareHade samma problem på mitt cargard larm jag hade på min gt.Visade sig att det var kass kontakt vid en av kablarna som gick till själv larmenheten som var gömd under ratten.Gissar på att din enhet sitter där oxå så ner o glo och känn om du hittar nån glappande kontakt./P
Samma-lika problem på min.
En sådan där snikskarvning som kläms på utanpå kabeln…jag vickade lite på den så var problemet ut världen och har inte uppstått igen.
I mitt fall så var det alltså bara att inte alla blinkers blinkade när man larmade på och av.20 april, 2010 kl. 19:04 #164224r.soderqvist
DeltagareTjena, läste tråden och kom på att jag hade samma problem, förmodligen sitter dosan under ratten. Lossa kåpan och gräv fram larmdosan, för mig räckte det med att jag rörde runt och klämde på alla strömtjuvar.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
