› SSC › Annonser › Säljes – Delar › Motec M48pro
- Detta ämne har 12 svar, 2,142 deltagare, och uppdaterades senast för 15 år, 9 månader sedan av
STIred.
-
FörfattareInlägg
-
10 januari, 2010 kl. 17:28 #21464
STIred
DeltagareLaunch och respons upplåsta. Sitter på en GT nu men passar även nyare modeller. Mer info om systemet finns på http://www.motec.com.au/m48/m48overview/.
Om nån vill jämföra det mot andra motecvarianter kolla på
http://www.motec.com.au/aboutecu/ecucomparison/Systemet har allt man behöver + lite till.
Prisidé: 15700kr (endast styrsystemet ingår i priset, inga givare, etc….)
Om nån skulle vara intresserad skicka ett pm här på forumet eller maila rtimbus@hotmail.com
/r
24 januari, 2010 kl. 17:26 #185027STIred
Deltagare6 februari, 2010 kl. 20:38 #185028STIred
DeltagareKom o handla fint sytem 😉 Kan eventuellt även skicka med adapter till kabelhärva.
/r
10 februari, 2010 kl. 08:39 #185035TKarlsson
DeltagareÄr inte den där gamla dos baserad?
Förlåt om det var OT. 🙂10 februari, 2010 kl. 12:51 #185029STIred
DeltagareÄr inte den där gamla dos baserad? Förlåt om det var OT. 🙂
Jo men det där är väl knappast okänt eller? Den informationen står bland annat under länken till motecs hemsida som jag postade i mitt första inlägg.
Det är bara själva interfacet mot datorn som ser lite tråkigare ut(och det är oftast bara mapparen som tittar på det ändå), själva processorn är fortfarande 32bitars.
/r
10 februari, 2010 kl. 15:05 #185036TKarlsson
DeltagareFörlåt om det ovanstående verkade som om jag fräste åt dig. Det var verkligen inte menat så.
Jag har inget emot motec på något sätt, inte att det är ett äldre gränsnitt heller. Jag fick bara något vått i blicken.
Har alltid föredragit terminaler framför gui.Gick faktiskt i tankarna om att köpa detta av dig, men fick ett bra pris av JRM i sista stund..
Förlåt, var inte meningen att förstöra din tråd.
Du får ta bort dessa kommentarer om det förstör för mycket. 🙂10 februari, 2010 kl. 15:11 #185030STIred
DeltagareFörlåt om det ovanstående verkade som om jag fräste åt dig. Det var verkligen inte menat så.Jag har inget emot motec på något sätt, inte att det är ett äldre gränsnitt heller. Jag fick bara något vått i blicken. Har alltid föredragit terminaler framför gui. Gick faktiskt i tankarna om att köpa detta av dig, men fick ett bra pris av JRM i sista stund.. Förlåt, var inte meningen att förstöra din tråd. Du får ta bort dessa kommentarer om det förstör för mycket. 🙂
Det är lugnt jag tog inte det på det sättet heller. Tycker bara att den informationen framgår rätt tydligt om man klickar på länkarna jag postade i första inägget och läser sammanfattningen om systemet som finns där.
Tror inte tråden blir förstörd på nåt sätt. Det är bara bra att inläggen får stå kvar så det blir förtydligat ifall nån mer skulle undra.
Edit: Lite nyfiken, du behöver inte svara om du inte vill men vad köpte du för system av JRM och till vilket pris? Går bra med PM om du inte vill posta.
/r
10 februari, 2010 kl. 15:40 #185037TKarlsson
DeltagareVad bra att det inte vart några hard feelings 🙂
Jag har fortfarande inte tittat på länken som finns i första inlägget. Lat må hända 🙂
Jag har inte köpt sprut ännu. Jag tror att jag ska hämta en ny bil att sätta det på. Mer om det i framtiden, om allt klaffar.
Åker idag med ecutek.Sprutet är Vipec, och jag skulle få det för 12 eller 13. Det var med launch och als.
10 februari, 2010 kl. 16:16 #185031STIred
DeltagareVad bra att det inte vart några hard feelings :)Jag har fortfarande inte tittat på länken som finns i första inlägget. Lat må hända :)Jag har inte köpt sprut ännu. Jag tror att jag ska hämta en ny bil att sätta det på. Mer om det i framtiden, om allt klaffar. Åker idag med ecutek.Sprutet är Vipec, och jag skulle få det för 12 eller 13. Det var med launch och als.
Jepp vipec är bra grejer har jag med hört. Speciellt deras mer avancerade variant(den är något dyrare med). Pratade faktiskt lite tidigare idag med Jimmy och fick precis reda på att JRM sålde vipec med.
/r
10 februari, 2010 kl. 19:09 #185038TKarlsson
DeltagareJag pratade med Jocce och Jimmy igår =)
Vad skiljer din 48:a mot vipec:en?
10 februari, 2010 kl. 19:56 #185032STIred
DeltagareJag pratade med Jocce och Jimmy igår =)Vad skiljer din 48:a mot vipec:en?
Med tanke på priset som du fick så gissar jag att det där är Vipecs enklaste variant(V44). Jag har inte koll på alla detaljer men det systemet tror jag inte riktigt man kan jämföra med Motecen. Det är ett helt ok system men fortfarande ett budger system. En som har mappat båda dessa system skulle säkert ha ett bättre svar på frågan. Hör med Jimmy vad han tycker. Eller Per på autotech, han mappar både motec och Vipec
Däremot så har Vipec en värsting variant som heter V88. Men priset på det ligger runt 20000kr om jag inte har helt fel. Det systemet är nog mer jämförbart med m48an is så fall. Kanske tom bättre ur vissa avseenden.
Den enda nackdelen med M48an som jag ser det är att den inte har stöd för avcs. Det behöver man egentligen inte heller såvida man inte har avcs toppar. Därför funkar systemet perfekt på gc8or(GT). Däremot på nyare sti t.ex. så skulle man bli av med avcs om man använde M48an vilket känns lite onödigt.
Jag hade inte sålt det om det inte hade varit för att jag bygger motor och jag har köpt nya toppar med avcs. Därför vill jag helst skaffa ett annat system istället som har stöd för avcs.
För min del lutar det åt att jag kommer skaffa antingen vipecs värsting (V88an) eller ett annat motec(m800 eller m400 som båda stödjer avcs)
/r
2 mars, 2010 kl. 19:56 #185033STIred
Deltagare13500kr inkl. adapter till kabelhärva.
Ser ut som att jag inte behöver adaptern till kabelhärvan längre heller efttersom jag kommer skaffa helt ny härva till den bygda motorn. Jag kan därför även skicka med adaptern ihop met systemet. Adaptern passar till modeller före 01 (mao old age GT, sti, etc) och med den kan man koppla motecen direkt till bilens kabelhärva.
/r
18 april, 2010 kl. 18:27 #185034STIred
Deltagare….
/r
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
