SSC Annonser Säljes – Bilar Impreza STI Type R -00

Visar 3 inlägg - 1 till 3 (av 3 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #22711
    Turbovin
    Deltagare

      Tänkte göra en liten intressekoll på min bil. Utan tvekan roligaste och råaste bilen jag haft och vill egentligen inte sälja. Men står utan jobb just nu och ekonomin verkar tyvärr bli lite tight framöver.

      Det är en STI Type R Version 5, inreggad i Sverige som årsmodell 2000.
      4500 mil, skattad och besiktigad.
      Kamrem nybytt med ny spännare och samtliga rullar byttes också.
      Nyligen bromsad till 348 hk / 446 Nm hos Autotech.

      För spec, kolla in garagetlänken:

      http://www.garaget.org/?car=112947

      Bilen är ruggigt fin och påkostad både av mig och föregående ägare. Har själv lagt uppskattningsvis 25-30k på den under vintern. Troligen aldrig vinterkörd, grymt fin undertill trots total avsaknad av rostskyddsmassa på den här modellen.

      Pris 182 000 kr

      Pm:a om intresse finns, skambud raderas med en gång.

      Mvh Juha

      #197391
      Turbovin
      Deltagare

        Lyfter lite och kollar intresse igen då jag funderar på billigare bil. Är för tillfället avställd och med slut däck men säljs givetvis påställd och med nya däck.

        SSI-pris 177k?

        /Juha

        #197392
        Turbovin
        Deltagare

          Jahapp en sista intressekoll innan det börjar bli dags att ställa av bilen!

          Nyligen besiktigad, skattad och påställd förstås. Nya Falken FK452. Har gått 4900 mil nu.

          Pris: 168k

          Enda svagheten jag vet om är att lamelldiffen bak blivit lite slapp och skulle behöva schimsas upp. Inget problem att köra med annat än att den inte är fullt så överstyrd som den ska vara 🙂

          Inga problem att plocka ner diffen och schimsa upp själv, eller så skaffar man en renoverad enhet från England för ca 4500 kr.

        Visar 3 inlägg - 1 till 3 (av 3 totalt)
        • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.