SSC Allmänt snack Allmänt småprat Intressefrågan: Specialgjorda hubbar bolt-on för Porsche Cup ok/skivor!!

Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #23544
    HighLevelOfSweden
    Deltagare

      Vi håller just nu på med att tillverka lättaluminium hubbar som är gjorda för att vara ”BOLT-ON” på Impreza STI 2005-2007, hubbar som dessutom är gjorda för att man ska använda Porsche CUP’s bromsskivor/ok fram & bak utan modifieringar – bultmönstret kommer att bli 114.3×5 eller med singlemutter.

      Så låt höra om det finns något intresse här på SSI att uppgradera sin pärla med dom bästa bromsarna på marknaden – pris? ej helt klart men självklart strävar vi efter att det ska bli prisvärt!! ;0)

      #203666
      ronnyh
      Deltagare

        Har noterat att det faktiskt går att få tag på relativt ”billiga” Porsche broms-ok, dom är faktiskt billigare än guld-brembos! Problemet är väl att det finns 2-3 st. olika typer av broms-ok till Porsche?

        Jag skulle vara intresserad av adaptrar både fram / bak till min Forester (5×100 hub:ar, samma som GT?).

        Inser att det är förmodligen är overkill till en Forester, men om det är billigare än både nya Subaru 4/2-kolvs och Guld-brembos så är det helt klart ett alternativ att beakta.

        Jag vet att folk i USA skulle köpa hur mycket som helst av dessa.. jäkligt billigt sätt att uppgradera sin bromsar om det är rätt pris på adaptrar och det finns passande skivor till rimliga priser. Om jag hade möjligheter skulle jag kolla upp vilka beg:ade ok som går lättast att hitta på eBay (996/boxster?) och göra ett ”kit” med skivor, pads, adaptrar/brackets och stålomspunna slangar. Sen skulle jag luta mig tillbaka och spendera alla mina pengar på busbilar 🙂

        Hör av dig om du behöver en ”testbänk” 🙂

        #203667
        ronnyh
        Deltagare

          Läste ditt inlägg igen och inser att det är hela hub:arna du pratar om. Vilket ju naturligtvis också är ett alternativ 🙂

          /Ronny

          #203665
          HighLevelOfSweden
          Deltagare

            Det hela består i ”Bolt-on” hubbar inkl hjullager, alla fästen samt Porsches cup-ok & bromsskivor!! *tummen upp*

            #203668
            ronnyh
            Deltagare

              Har du någon pris-indikation?

              Har forskat lite och sett att Powerstation i England erbjuder ett kit med 6-kolvs (Z18?) ok/skivor..

            Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.