SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Motor Nu är det min tur att ha motorproblem!

  • Detta ämne har 24 svar, 1,841 deltagare, och uppdaterades senast för 15 år sedan av Sternborn.
Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 25 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #23631
    Snofi
    Deltagare

      Tjosan

      Var och tvättade bilen igår, när jag skulle köra iväg så drog jag lätt på 1an och sen i med 2an och där hackar bilen i accet som att jag har tappat typ 30 häst eller nått och det forsätter uppåt i resten av växlarna. Laddtrycket har inte gått ner eller nått. Tomgången är kanonbra, vad kan det vara?
      Min första tanke var LMM vad tror ni om det?

      -3″ Blitz Nur Spec R Exhaust
      -Ninja Downpipe with 100 cells fast flow cat
      -Dawes Device laddtrycksstyrning
      -Fmic kit Hybrid GT2
      -Apexi konat/öppet luftfilter
      -Borttagen luftsnorkel
      -Walbro 255 l/h bränslepump

      Tacksam för svar

      Mvh Kristofer

      #204255
      Fricke.w
      Deltagare

        Du har inte fåt in vatten på något oönskat ställe? de är min första tanke efter som de vart efter tväten som du beskriver 🙂 nu ligger ju boxer motorn ner, annars skulle jag nog sakt vatten i tändstifts gångarna, men så är nog inte fallet nu 😀

        #204259
        Snofi
        Deltagare

          Det var en gör det själv tvättstation, men jag får undersöka det med stiften.

          #204256
          Fricke.w
          Deltagare

            Har du motor tvättat bilen? annars kan nog felet ligga just där, för tändnings detaljer kan vara väldigt känsliga för vatten och fukt, om de kryper in någon stans.

            #204254
            karlzzon.
            Deltagare

              Jag gissar att det är tändkablarna som fått lite fukt på sig!!! Speciellt om dom är gamla

              #204260
              Snofi
              Deltagare

                Ska jag både byta stift och kablar då? eller går det att fixa ?

                #204268
                Gilarski
                Deltagare

                  Om du inte blåst på med högtryck i motorutrymmet tror jag inte det är kopplat till tvätten. Majoriteten av alla kontaktdon är täta och IP-klassade för att klara en viss mängd vatten.

                  Frågan är om Dawes kan påverka något men du säger att den laddar normalt :confused: Enda sättet att få mer effekt är ju att ladda mera och om den nu laddar normalt låter det för mig som du har nåt problem med tändningen, som nån påpekade, så testa & torka rent vid resp. kontakt in till tändspolen.

                  Tändstiften sitter oerhört skyddat i en Boxer, det är mycket värre med en rak 4 t.ex där hattarna sitter upptill & då kan vatten mycket lättare ’rinna ner’ och ligga ovanför tändstiftet.

                  #204261
                  Snofi
                  Deltagare

                    ne sprutade bara av bilen lte snabbt med alla dörrar och huv stängd.

                    #204262
                    Snofi
                    Deltagare

                      Vad ska vara dom första tecknen på att LMM har gett upp? vad jag vet är svajjande tomgång, laddet går ner på 0,5 för att skona motorn? men om man har dawes så funkar inte det antar jag?

                      Vilka mer tecken?

                      #204269
                      Subbhenke
                      Deltagare

                        Om din lmm är paj, så rycker bilen och går allmänt dåligt väl, Testa o låna någon impreza polares lmm eller något? annars så kolla stiften? =) jag hade typ samma problem dårå, bilen började rycka och ”lagga” vid laddtryck, men du hade ju inte ett sånt problem vad jag förstod.. Jag hade kollat stiften iaf ^^

                        #204257
                        Fricke.w
                        Deltagare

                          Om det skulle vara lmm, så borde laddet sjunka, och de gör de vell oavset om du har en daves eller inte, för de ända den gör är vell att lura magnetventilen att de inte flödar så mycket som de gör, och den ställer vell du manuelt eller med elektrisk dito, så även om lmm skulle fela så sjunker ju grund laddet, och de kan inte pysventilen göra något åt, så då skulle du i alla fall se om laddet sjönk på mätaren 🙂 tror på tändningen ja om de uppkomer när laddet bygs upp, och den börjar hacka då.

                          #204263
                          Snofi
                          Deltagare

                            Vad var felet på din?

                            #204270
                            Subbhenke
                            Deltagare

                              Vad var felet på din?

                              på min var det stiften

                              #204264
                              Snofi
                              Deltagare

                                Ok, jag ska åka till mumin imorgon så får vi felsöka skiten.

                                #204251
                                Turbovin
                                Deltagare

                                  LMM kan va lite dålig och leana ut i blandningsförhållandet när man kollar med bredbandslambda. Så man ska inte förutsätta att motorgången blir ”kass” när LMM börjar bli dålig.

                                Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 25 totalt)
                                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.