Kan tyckas som en onödig tråd, funderade om det var värt att ta upp… men känner att jag måste dela med mig av denna nördiga erfarenhet!
Är ganska nyss hemkommen från Nya Zealand, vart och åkt bräda. Till min glädje så visade sig Subaru vara deras svar på Volvo för oss. Dom var överallt! I övrigt ganska trist bil kultur, mest gamla slitna bilar.
Populärast subba på NZ stog nog mellan Legazy och Impreza GT, type R, runt årsmodell 95 – 00. Någon WRX visade sig titt som tätt också. Spännande var ju alla mods som folk gjort där. Det var allt från enkla fälgbyten, till streetrace och krom. Smaken är som baken och en impreza för dom var väl som en golf för oss haha! Fick tyvärr inga bilder på nån.
Kan väl konstatera att om man är sugen på en billig högerstyrd Impreza så är det bara att flytta till andra sidan jorden! 🙂
Någon mer som varit där?