› SSC › Modellspecifikt › Impreza / STI Racing / BRZ › Allmänt › Intressekoll : Lättviktsdörrar
- Detta ämne har 18 svar, 3,293 deltagare, och uppdaterades senast för 14 år, 3 månader sedan av
Turbovin.
-
FörfattareInlägg
-
16 november, 2010 kl. 21:25 #24577
Gilarski
DeltagareTänkte viktböga lite & planerar köpa glasfiberdörrar till kärran i vinter. Kolfiber väger ungefär 25% mindre (som bäst) men kostar 1700 dollar per dörr (Seibon US).
Jag tänkte slå till nån gång Februari/Mars i vart fall, men om nån är intresserad så lägg ett PM eller skriv i tråden. Vi bör kunna få ned priset 5-15% beroende på kvantitet.
Lite mer info finns på: http://www.newhorizonstyling.com/
16 november, 2010 kl. 21:43 #213870Gilarski
DeltagareHahaha, jag avbokade faktiskt den där kletbehandlingen, för min polare som varit med ett tag hade 2 bra synpunkter:
1. Vid inreggning kan de vara griniga/misstänksamma om man kladdat på nåt, tror ev. man vill dölja nåt
2. Tydligen ett helvete när man skall mecka under bilen (vilket vissa sagt här också)Därtill har jag ju inte tänkt köra på annat än torra & soliga dagar så jag kommer göra en liten rostskydds behandling med lättflyktigt istället till våren.
Jepp, tänkte byta framstolarna mot nåt seröst & lättare, samt riva ut det du nämner men jag kör på de där dörrsidorna. Är det kass passform så får jag bita i den sura citronen helt enkelt, men jag är beredd att chansa 😉
Se till att inte smälla med sidan före sen bara, glasfiberdörrar lär ju noll sidokrockskydd.
Ge fan i den där underredsmassan istället, då har du ju redan sparat in vikten du tänkte lätta genom dörrar med kass passform! Sen kan du ju skrapa asfaltsmattan i kupén och spara 10kg till. 🙂
Edit:
Ut med bagageinredning: Typ 5kg
Ut med reservhjul, domkraft och all skit: Säkert 20kg
Byt stolar: Typ 20-30kg kanske.
Ut med baksäte: 15-20kg
Ge fan i tectylkladdet: Skulle inte förvåna mig om det väger 15-20kg!
Sen: Profit!17 november, 2010 kl. 00:06 #213866Turbovin
DeltagareSen undrar jag verkligen om det blir så värst mycket lättare. Det är ju rätt tunn plåt överlag i våra riskokare 🙂 Aludörrar vore ju nåt kanske men finns det inte original så finns det nog inte ö.h.t 🙂
17 november, 2010 kl. 05:55 #213877goffemannen
DeltagareSom de nämts tidigare så skulle ja avråda dig det om du nu inte ska ha riktig bur. Detta pga av säkerheten. Orginal dörrarna stabiliserar ju även upp karossen en del.
17 november, 2010 kl. 07:01 #213871Gilarski
DeltagareUppskattar er input. Orginaldörrarna väger nånstans 25-30 kg all inklusive så viktbesparingen blir väl 40-45 kg när låsmekanismer etc kommit på.
Nåja, jag tänker testa i vart fall & så får jag hålla utkik så trafikanterna inte klipper mig i sidan. Bilbesiktnignen kan vara kinkiga men jag kommer behålla orginaldörrarna helt intakt.
17 november, 2010 kl. 07:08 #213872Gilarski
DeltagareAlternativ 2 är väl att man köper orginaldörrar & rensar dem totalt & klipper bort all plåt på insidan. Viktminskningen blir inte lika stor som med glasfiber men man behåller en viss krockstruktur samt får man ’segheten’ i materialet, något som inte glasfiber erbjuder.
Har vänner som tävlar på bana, de kör halvbur, med ovan upplägg.
17 november, 2010 kl. 07:16 #213864Adam K
DeltagareTillägg till Oskars inlägg: flytta batteriet till trunken, viktvinst: 0 kg, men viktfördelning:
Framför framhjulen: -20 kg, ovaför bakhjulen: +20 kg
(Om det inte redan är hjort av förra ägaren)17 november, 2010 kl. 08:01 #213878Garagekungen
DeltagareSen undrar jag verkligen om det blir så värst mycket lättare. Det är ju rätt tunn plåt överlag i våra riskokare 🙂 Aludörrar vore ju nåt kanske men finns det inte original så finns det nog inte ö.h.t 🙂
Det är inte värre än att man gör ett par i Alu – fast då skall man täcka upp för vridstyvheten i karossen på annat sätt (om dörrarna är del av detta).
När jag hjälpte till i ett team som åkte raktfram brukade vi säga åt föraren att banta, han hade säkert förutsättning till 50kg i viktminskning… :p
17 november, 2010 kl. 08:38 #213873Gilarski
DeltagareHehe, massa bra tips här i tråden, tackar. Nja, borra i chassiet ska jag inte göra 🙂
Racebatteri har jag hört talas om, tror nån på forumet hade testat med bra resultat.
Ös på pojkar, tar emot alla synpunkter (även om dörrarna skall inhandlas) 🙂
17 november, 2010 kl. 08:43 #213861Kvarnis
DeltagareFinns många sätt att viktmiska, Det är möjligt at få ner vilten till under 1000kg, men ~1100kg är mer rimlig.
Galssfiber dörrar&plast rutor är en av vägarna, men ska man köra med det så rekommenderar jag starkt att du monterar en bur i bilen.
Sen så är nog SBP inte så överdrivet glad om dom uppptäcker att man har bytt dörrar.
17 november, 2010 kl. 09:37 #213862Kvarnis
DeltagareOrginal kabel härva väger ~15kg en egen tillverkad ~2kg.
Byta stolar, då orginal inkl konsoler väger en hel del.Det finns rätt mycket att göra innan man ger sig dörrar och ruter.
17 november, 2010 kl. 10:32 #213874Gilarski
DeltagareOrginal kabel härva väger ~15kg en egen tillverkad ~2kg.
Byta stolar, då orginal inkl konsoler väger en hel del.Det finns rätt mycket att göra innan man ger sig dörrar och ruter.
Jepp, stolar/konsoler väger en hel del. Kablaget ’vågar’ jag mig inte på men som du säger,det är sjukt mycket sladdar & går säkert viktoptimera.
Min ambition är bara att få lite mera körglädje utan att öka effekten. Kommer inte köra så jävla hårt men känslan man får i en rensad bil är lite mer race 🙂 Jag har inget behov av komfort då detta är en ’söndagsbil’. 🙂
17 november, 2010 kl. 12:36 #213863Kvarnis
DeltagareGör rent invändigt från asfalt etc, byt stolar.
Byt grenrör spridare och mappa om för E85.Om det nu inte redan är bytt grenrör på den bilen dvs
Rensad från allt så kommer du nog ner ~1175-1200kg.
Om du ska göra nått dvs.
bara rensa och bytt stolar skulle jag börja med
17 november, 2010 kl. 14:28 #213876Myzkoo
DeltagareEn riktig kolfiberhuv borde väll göra lite på vikten? sen finns de väll kolfiber tak, bagagelucka osv..
glasfiber fram och bakskärmar borde väll gå att få tag i med..
orginalavgassystem brukar också väga en del 🙂
sen får du se till att aldrig tanka fullt.. å gå på toaletten innan körning för den sista lilla körglädjen 🙂
och inga brudar i bilen!
17 november, 2010 kl. 15:51 #213865tendency
DeltagareEn riktig kolfiberhuv borde väll göra lite på vikten? sen finns de väll kolfiber tak, bagagelucka osv..
och inga brudar i bilen!
Det är aluminiumhuv original på Type R, så den är ju redan lätt (jämfört med plåt, som på GT).
Edit: Oskar hann före, med god marginal. 🙂Haha! Brudar och ölkagge, där kan man spara flera kilon. :p
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.