SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Allmänt Oljan i växelådan försvinner men vart?

  • Detta ämne har 1 svar, 747 deltagare, och uppdaterades senast för 14 år sedan av Manor.
Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #25200
    J.Nilsson
    Deltagare

      Har en Gt my99 med original låda, kör med Redline heavy shockproof olja, när bilen inhandlades kollade jag nivån och den va en bit ner på stickan så jag fylde upp till rätt nivå slog på ca 2,5-3 dl, har nu åkt en del på isen och lite till jobbet kollade igen i går och stickan är torr, men ingen synlig olja under lådan, lite fuktigt vid packboxen på högersida men inte så det runnit,lite fuktigt mellan motor och lådan men inte heller där någon mängd med olja känns mer som det kommer från sumppackningen eller packboxen i motorn, kan den förångas vid hård körning kanske?Eller finns det någon form av ficka som den ställer sig i så den inte kan rinna tillbaka?
      Vart är luftningen på dessa låder genom hålet till stickan eller det sitter luftning uppe på som man inte kan se?
      Vart tar den vägen?

      Den är ju väldigt tjock men den var ju ändå varm när den ställdes in sist så jag tycker att det borde rinna ner i botten på lådan, är rädd för att slå på så det blir för mycket vilket inte heller är bra.

      Någon som haft samma problem?

      #219319
      Manor
      Deltagare

        Jag vill minnas att bilen måste stå helt perfekt plant för att man ska se oljan på stickan…minsta lutning och den ser snustorr ut.

      Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.