› SSC › Modellspecifikt › Impreza / STI Racing / BRZ › Motor › Laddar konstigt efter en biltvätt
- Detta ämne har 5 svar, 816 deltagare, och uppdaterades senast för 14 år, 7 månader sedan av
Fricke.w.
-
FörfattareInlägg
-
13 april, 2011 kl. 13:49 #25637
abacus
DeltagareHej!
Hade Subban innen i ett bås och tvättade henne riktigt ordenligt (utvändigt)
Körde ca 8 mil efter det och inga problem, men i går när jag tog ut henne ur garaget så startar hon som hon ska och går fint på tomgång och normalt gaspådrag, men så fort jag bygger ladd över 0.5 ->0.6 så tvekar hon eller rycker till, känns lite som en fule cut fast mycket mindre/mildare typ som en misständning, mao den rycker till tappar kraft för en 1 sekund.och det håller i sig så fort jag går över 0.5 i ladd, den tvekar och laddar och rycker till laddar och rycker till.
På tomgång finns det inga såda tendenser om jag varvar upp den.
Bilen är en GT -97
Någon ide ?
13 april, 2011 kl. 14:10 #222550Snofi
DeltagareHar du öppet filter ?
För dom syptomen fick jag när jag hade tvättat min och inte täckt över filtret.
Då var det lmm som dog, och den är ju galet känslig.13 april, 2011 kl. 14:19 #222546tendency
DeltagareHar du öppet filter ?
För dom syptomen fick jag när jag hade tvättat min och inte täckt över filtret.
Då var det lmm som dog, och den är ju galet känslig.Den är mindre känslig på en GT -97 jämfört med 99-00, som har en annan modell. Men jag tycker att det låter som att LMM har gett upp. Den på äldre modeller är dyr, ~5000kr jämfört med 1400kr till 99-00.
När jag hade öppet luftfilter på min GT -99 och det blev blött så gick bilen som en påse nötter oavsett varvtal (tomgång fanns inte, den ville lägga av pga kvävning).
14 april, 2011 kl. 11:06 #222548Fricke.w
DeltagareOm de inte är lmm, så tipsar jag dig att kolla över tändkablar, fördelare och stift, för tändningen kan just bli så om de är nå vajsing där, när bilen börjar bygga ladd så orkar inte gnistan med.
14 april, 2011 kl. 16:18 #222547abacus
Deltagarenej inget öppet filter, och jag tvättade bilen utvändigt ingen motor tvätt.
Tog ut henne idag och den gick som den skulle men efter 30-45 minuter så fick hon samma symtom igen, verkar som när hon blir varm så dyker felet upp igen.
Provade att koppla ur LMM men då var det 100 gånger värre knappt något ladd alls och den gick som folk säger här i bland som en potta skit.14 april, 2011 kl. 18:15 #222549Fricke.w
DeltagareKolla över tändningen du 🙂 börja med att kolla hur stiften ser ut, samt tänd kablar med mera, ett fint bond tips är att linda tändkablarna med endera el tejp eller silver tejp, försviner problemet då, så har du överslag i någon tänd kabel.
MVH
Fredrik -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
