SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Motor Hjälp Ang startmotor

Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #2785
    LeZZe
    Deltagare

      hallå boys o fliks,läste om några hade problem med startmotorn??? o bara när de är kallt! Själv har jag samma problem de låter inte allt för kul men på 2-3 försöket så hoppar den i gång (bara vid kallt väder) annrs funkar den prima,ni som har skrivit i andra trådar om samma fel kan väll säga va de var för knas elr ni som vet endå.

      tack på förhand,

      fan va ja hatar strulx( ;(

      #54685
      down_the_drain
      Deltagare

        Drar motorn runt?
        Har du kollat batteriet? Min var oxå lite knas innan laddningen..

        /P

        #54687
        LeZZe
        Deltagare

          motorn går ej runt,de låter som startmotorn inte går in o drar runt motorn,låter illa som satan,problemet är bara när de är kall,ska prova med starthälp o se de blir bättre! hade du problem varm som kall elr bara kall förklara ditt problem om du har lust

          :7

          #54686
          down_the_drain
          Deltagare

            enbart problem när det blir kallt. Bilen var jävlig seg att få igång de gånger de gick. Tillslut så var batteriet så långt nere att den bara stod och hackade på jävligt lustigt sätt. Hjälpte m laddning,men börjar bli seg igen. Skall plugga i nytt batt i dag tror jag. Så prova o sätt det på laddning.

            /P

            #54688
            LeZZe
            Deltagare

              Japp ja ska byta batteri med en polare o prova!!

              /IT TAKES 2 TO LIE 1 TO LISTEN AND 1 LIE

              http://ninjaz.kicks-ass.net/lezze/

            Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.