SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Allmänt vindrutespolaren funkar inte..

Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #28116
    Rednavas
    Deltagare

      tjena!
      som rubriken lyder har vindrutespolningen slutat fungera.. pumpeen fungerar om jag kopplar den direkt till batteriet så den är ok. jag har inte spänning på kablar om jag bara mäter mellan polerna på konakten. men om jag jag mäter mellan plusmatningen till pumpen och minus på batteriet har jag spänning, vilket borde betyda att att det är brott på minus till pumpen? eller finns det nått relä som kan spöka? är pumpen plus eller minus styrd?

      tack för svar!

      #241303
      matte555
      Deltagare

        visst trycker du på knappen och inte drar i spaken 😉

        #241304
        Rednavas
        Deltagare

          Kan bara berätta att besvikelsen är ett faktum! Haha! 🙂

          #241306
          kleinis
          Deltagare

            om du kan mäta fram att du har ca 12 volt mellan kabeln till pumpen och minus på bilen och du inte trycker på knappen så måste det betyda att den är styrd via minus.

            testa o summra minus i kabelskon och jord i bilen samt tryck på knappen, om det inte piper då så är det ju något som har hänt på den sidan.

            #241305
            Rednavas
            Deltagare

              precis! den är minusstyrd. men felet va som matte555 skrev :p

            Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.