SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Motor Mystiska missljud ?!

Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #3140
    Kalleman
    Deltagare

      1,
      Får ni impreza ägare samma mystiskt ljud från växellådan när man bla rullar på 1ans växel, precis som att man har rakskuret drev.
      Haft det jätte länge så växellådan verkar fungera ändå, tror nästan ljudet kom vid oljebytet i lådan.

      2,
      Turbovinet som låter så himla fint när man tar bort luftsnorkeln är väl normalt?
      Var en som skrämde mig med att lagret i turbon kan vara slut, men det vettefan om jag tror på.

      /Kalle
      Impreza GT 98

      #56795
      Toxicator
      Deltagare

        1. Nu vet jag ju inte hur mycket ljudet du talar om ”ljuder” så att säga. Men visst är det normalt med ett visst vinande ljud ifrån lådan. Nu är jag ingen expert på Subarus lådaor, men jag misstänker att dom första växlarna är något mer rakskurna än dom övre. Därav denna uppkomst av ljud.

        2. Även här är det ju svårt att säga om de du hör låter fel, då det är svårt att ”förklara” ett ljud. Men turbon visslar, så är det bara.
        Min gamla GT -00 va det öppet filter på och borttagen unsugsdämpare och i den visslade turbon på fin fint 😀 Tror inte du behöver vara orolig där heller..

        mvh
        Mange G

        #56794
        Stefan LKPG
        Deltagare

          Min låter likadant både i växellåda och turbo så du behöver nog inte oroa dej tror jag

          #56793
          apache54
          Deltagare

            Lagerljud kan det vara från lådan, antagligen inget att oroa sig för imprezalådan har en egenskap att kunna låta rätt mycket.

          Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
          • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.