SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Motor Avgassystem från ebay?

  • Detta ämne har 4 svar, 1,026 deltagare, och uppdaterades senast för 19 år sedan av Chewie.
Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #3300
    Dempa
    Deltagare

      Tjena

      Priserna på avgassystemen på ebay är ju helt rätta…
      Ebay ca 5-6000 kr
      Ferrita ca 15000 kr

      Kolla på detta ex—>
      http://cgi.ebay.com/ebaymotors/02-06-SUBARU-IMPREZA-WRX-STI-TURBO-BACK-EXHAUST-SYSTEM_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33742QQitemZ8061294778QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

      Eller detta—>
      http://cgi.ebay.com/ebaymotors/02-06-Subaru-Impreza-WRX-STI-Turbo-Back-Catback-Exhaust_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33630QQitemZ8060460109QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

      Man får ju alltid vad man betalar för eller 🙂

      Frågan är ju om tex ovanstående system duger eller är det bara skit?

      /Dennis

      #57748
      minid
      Deltagare

        Finns hyffsat mycket att välja på…

        Ferrita skulle aldrig åka på min bil iaf.
        Hel svetsat system från turbon.. hmm ne tack. Då måste man var 3-4 personer och ta ner hela avgassystemet.

        Vet dock inte om Ferrita har ändrat hur de bygger systemen.
        Men har hört att de svetsade hela vägen tidigare iaf.

        Själv kör jag med Invidia Downpipe med racecat och sedan Blitz Nur Spec R resten av biten.

        #57747
        pannan
        Deltagare

          Det sista av dem två såg riktigt bra ut. Dock har jag förstått att inte JDM system skall passa riktigt till 100% på Euro-bilar.

          Om man skall bygga avgassystem i Sverige skall man låta Uppsala avgasteknik göra det. Riktigt duktiga.

          #57746
          lunkan
          Deltagare

            Angående Ferita så hade jag ett sånt system utan kat på min förra Impreza o det var inte helsvetsat! Kommer inte ihåg exakt men har för mig att det var två delat (DP+resten).

            #57749
            Chewie
            Deltagare

              Vet inte riktigt var du finns i sverige? men jag fixade ett från A-alt i GBG. Dom gjorde så jag kan montera ner det och byta till orginal om jag skulle vilja det.
              Total kostnad blev 11600kr inkl montering och då var det med en 100cells racekat. 3″ givetvis. Vet inte om man kan beställa från dom men det borde man kunna. Värt att fundera på kanske!

              Köper du på E-bay så åker du på en dyr frakt. Jag beställde en vinge nyligen och fick en frakt på 1100kr från England! Ingen vikt direkt i förhållande till ett system.

            Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.