SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Motor överhettning

Visar 13 inlägg - 1 till 13 (av 13 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #4017
    Building Micke
    Deltagare

      Idag så gick kylartempen upp på bilen, hade ingen värme där på slutet heller.

      Orsaken var trasig kylarslang, jag stängde så klart av motorn när tempen var 3/4 från full temp, så den hann ju inte in i de röda fältet. Var de rätt å bara stänga av motorn?

      Nått som kan ha skadas av en sån grej eller är de när de går uppåt röda stecket?
      Blev lite orolig där eftersom jag bytt toppackning nyss.

      #63072
      Palm
      Deltagare

        Vilken slang var det och hur mycket kylarvätska hade försvunnit tror du?

        Min temp gjorde så med när det blir för lite vatten i systemet då jag fick en liten läcka på kylet så kanske hälften var borta, tempen gick inte upp förrän jag stängde av motorn alltså fanns det en del kvar som pumpen körde runt men precis som du märkte jag att något var fel när det aldrig blev varmt i kupen. Min tog ingen skada vad jag märkt i alla fall.

        #63077
        Building Micke
        Deltagare

          Ja du ingen aning men de borde väl ha försvunnit en bra del där. för jag hade åkt me den en svnäg förut också, kolla nu innan jag körde andra svänen å då tyckte jag de fanns en del kvar för att åka den korta biten jag tänkte. men jag hann ¨precis hem så börja tempen dra iväg.

          när man stänger av motorn så där, klarar sig allt då eller? hur blir de om all kylarvätska är borta?

          De var den övre kylarslang som går från själv kylaren in till motorn

          #63073
          Palm
          Deltagare

            Det är ju iofs svårt att gissa om, det säkraste är väll att låta en verkstad ta lite prover på motorn, det går tex se om du får avgaser i vatten osv med ett enkelt prov, ryker bilen vitt så kan du va säker på att det går in vatten i någon cylinder tex.

            #63078
            Building Micke
            Deltagare

              Men de är u nyrenoverad. Kan en sån sak gjort att toppackning tagit skada?

              De är ju vissa bilar som kommer på rött jämt och deras grjer hr ju¨hållt.

              Ja man vart ju inte mindre orolig direkt:)

              #63074
              b20mannen
              Deltagare

                Byt slangen. fyll i ny kylvätska och byt olja.

                Starta bilen och varmkör den ordentligt stillastående på tomgång.
                Sen till att ha full värme på i kupén. Du behöver inte ha fläkten igång, men du ska ha värmen på för att cirkulera ut eventuell luft från värmepaketet.

                Motorn är tillräckligt varm när kylfläkten går igång.
                Eller om tempmätaren sticker iväg mot rött. Gör den det så är det renoveringsdags.

                Stäng av sen när motorn är genomvarm, och låt den stå och kallna helt.
                Medan motorn är varm så känner du på kylslangarna att det är tryck i systemet.
                Öppna inte kylarlocket när motorn är varm.

                Direkt när du stängt av så kollar du oljestickan. Vitt eller grått skum på stickan = renoveringsdags.

                Sen när motorn kallnat så kontrollerar du mängden kylvätska och olja och efterfyller vid behov.
                Starta motorn och varmkör. Är den svårstartad, eller går på tre cylindrar = renoveringsdags.

                Sen tar du en provtur. Ladda lite med turbon. Går den på tre cylindrar nån enda gång så är det… renoveringsdags!

                Sen stannar du och kollar om du har vitt eller grått skum på oljestickan, vilket betyder att det går in vatten i oljan.

                Har du klarat dig så här långt så är det troligen inget problem med överhettning.

                Sen ett tips till de som är ute och kör och ser att tempmätaren går mot rött: Slå på full värme och full fläkt i kupén. Detta är ett mycket effektivt komplement till kylaren framme i grillen. 😉

                Och så länge det finns kylvätska i motorn så går den kallast på lite varv, runt 2000 rpm, och utan last. Och bilen kyls alltid bäst med lite fartvind. Är det kylfläkten som gått, så överhettar motorn när man står still på tomgång. Men inte om man kör runt på ettans växel på 2000 rpm. 😉

                Edit: Denna procedur fungerar bra på fyrcylindriga motorer. På en åttacylindrig motor är det direkt olämpligt, eftersom en cylinder går i komp samtidigt som en annan cylinder är i förbränningsfasen. Det är alltså stor risk med en V8 som har vatten i en cylinder att man ”hydrar” en cylinder redan på startmotorn.
                ”hydrar” är slanguttryck för att man komprimerar vatten och spränger kolv, topp knäcker stakar toppackning m.m.
                En fyrcylindrig motor kan inte göra detta på tomgång.

                #63083
                PPP
                Deltagare

                  Byt slangen. fyll i ny kylvätska och byt olja.Starta bilen och varmkör den ordentligt stillastående på tomgång.Sen till att ha full värme på i kupén. Du …

                  Det var en imponerande steg-för-steg beskrivning! Man ser när folk verkligen kan sina saker. Snyggt! 🙂

                  // Per

                  #63079
                  Building Micke
                  Deltagare

                    Starta upp bilen och fyllde på glykol. när de nstod på tomgång tog de en väldig tid att nå temp. Har aldrig varit så förut.

                    Sen till de värsta, den vit rökte när jag gasade till stilla stående.

                    Är de bara å riva skiten igen då:(

                    #63075
                    b20mannen
                    Deltagare

                      Ajdå. Vitrökte den när den var varm så är det nog ett par topplockspackningar som behövs bytas m.m.

                      Behöll den nåt tryck i kylsystemet när den var varm? (Stenhårda kylarslangar).

                      #63080
                      Building Micke
                      Deltagare

                        Den vart ju aldrig genomvarm för jag antog redan då. lät den ju stå på tomgång bara men nu när jag körde farsans så vitrök den ju också mycket, är ju rätt kallt ute nu också. Kolla oljan var fin.

                        Ska den ha tryck i slangarna eller inte.

                        #63081
                        Building Micke
                        Deltagare

                          Okej, TÄNKTE ATT de kanske var därför de var kallt ute och motorn ej var varm som jag reagera så där när jag kolla först idag. Så jag starta upp bilen igen ikväll och körde den till den var varm. temp mätaren står där den ska och jag såg ej nån vitrök. var ute å körde ett bra tag och inget hände.

                          inge vtten i oljan.

                          Så jag får hoppas de var jag som inbilla mig bara:)

                          Tack för hjälpen alla fall.

                          #63076
                          b20mannen
                          Deltagare

                            Vitrök med kall motor när det är kallt och fuktigt är fullständigt normalt.

                            Däremot vitrök precis efter att man varit på laddtryck med varm motor brukar betyda att man har en vattenläcka på topplockspackningen.

                            Med varm motor så ska du ha nånstans 0,7-1,1 Bar övertryck i kylsystemet.
                            Har du inte det så har du en läcka nånstans.

                            Så det verkar som om din motor klarat sig.

                            #63082
                            Building Micke
                            Deltagare

                              De där tänkte jag på när motorn är genom varm och de är typ 10minus ute. Då kan de ju ryka ändå. Fast inte alls nå mycket?för om man ligger bakom bilar som är varma å de är kallt ute så ryker de ju ändå av dessa.

                            Visar 13 inlägg - 1 till 13 (av 13 totalt)
                            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.