SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Motor Uppgraderad Top-mount intercooler GT

Visar 8 inlägg - 1 till 8 (av 8 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #4123
    izual
    Deltagare

      Var får man tag i dessa till bra pris?

      Skall uppgradera från originalintercoolern till en bättre variant men vill ha en topmount istället för frontmount.

      Passar de från bugeye -01 och framåt? De ser identiska ut men inte hittat någonting som bekräftar att de passar, om inte vad är det som skiljer de åt?

      Jag har sett massor av dessa till bugeye och framåt men ingen uppgraderad till GC8’an (GT).

      #63661
      b20mannen
      Deltagare

        Tips: Det ger endast marginell effekt att byta till en större TMIC.

        Skaffa vattensprut på ICn i stället. Eller ännu bättre – Byt till FMIC och smaka på en ordentlig prestandaökning.

        Om du ändå måste ha TMIC – Skaffa det största som du kan stänga motorhuven över.

        #63665
        danjel
        Deltagare

          hur många hästar siktar du på? sök runt lite på forumet så ser du att org ic till GT 99-00 klarar ~320 och en lite större från en sti klarar ~450hk

          fmic är enligt min mening mer jobb än vad det ger… kapa i karossen, byta luftfilter (stora lmm-döden), större volym att bygga tryck i osv.

          men visst är det lite mer ”bling” och kanske är _lite_ effektivare i hastigheter under 50 än tmic

          #63666
          larsallan
          Deltagare

            Finns en svindyr tmic på jrm. Finns en del engelska sidor som har billigare grejer. Du skriver inte vilken årsmodell du har har men om det är en -96 eller äldre så finns det mig veteligen ingen tmic som passar bolt on. Tänk på att montera större scoop och en vågrät luftavskiljare i scoopet annars hjälper det inte mycket med en större ic.

            #63667
            izual
            Deltagare

              Jag hade tänkt uppgradera original-ic’n för dels ser den ganska sliten ut och kanalerna är inte så fina alls på den sedan vill jag har en med lite mer ”bling” och som senare ev klarar mer effekt, sedan är det ju en utmärkt ursäkt för ett större huvscoop.
              Byter jag till fmic så tappar ju huvscoopet all funktion.

              Sedan vill jag slippa allt bäs som blir med att montera fmic, dels monteringen och sedan vill jag undvika öppetfilter som verkar slakta lmm på löpande band. Även dumpen vill jag helst slippa byta vilket jag misstänker att man måste vid montering av fmic,

              Bilen är iaf en Gt-00 och effekten jag siktar på är ungefär 350hk så det känns ju som att jag iaf bör byta ic men det känns som fmic är lite overkill för den effekten.

              Vilka modeller av sti-ic passar någorlunda?
              Måste det vara en ”classic” impreza eller passar dem från bugeye och framåt?

              Någon som har någon länk eller företag som säljer större topmounts?
              Har sett en på h2mracing som det är ganska bra pris på men den är ju från -00 och framåt enligt det jag läser.

              http://www.h2mracing.se/webbutik/product_info.php?products_id=2967

              #63662
              b20mannen
              Deltagare

                Om du gillar effekt, och då speciellt att effekten inte går och gömmer sig när du håller stålet på de högsta växlarna, då ska du skaffa den största TMIC du kan stoppa i.

                TMIC på våra bilar är för kort. Dessutom så är sträckan från turbon till IC också för kort. Den blir helt enkelt en effektiv luftbroms när det börjar bli hög fart på luften genom den och samtidigt hög temperatur som den ska kyla bort. Det blir ett turbulent skikt med högt tryckfall.

                Vattenspol på, och vatteninsprutning före, TMIC ger en dramatisk skillnad.
                Men en FMIC ger bättre kylning och mindre broms tack vare både större area och längd. Dessutom så har man då även lite rörlängd mellan turbo och IC där det värsta av temperaturen kan stråla ut innan IC. Luften direkt efter kompressorutloppet hamnar lätt i området 130-190 grader beroende på turbons verkningsgrad och laddtrycket.

                En sak du definitivt bör göra om du ska ha TMIC är att skaffa byxröret från STI mellan turbo och TMIC som är gjort i aluminium i stället för skitplast. Plaströret tål i princip ingenting innan det smälter hål.

                Visst – TMIC är kult och kännemärke. Men varför inte erkänna för sig själv att en såpass liten luft/luft-IC helt enkelt inte har så stor kapacitet? 😉

                Varför har dom stora pojkarna i WRC-skogen enorma FMIC i sina bilar?

                #63664
                Adam K
                Deltagare

                  Johan, tyst nu! Jag har svårt nog att motivera TMIC som jag har det…
                  Funderar på STi v7/8 alt. stooor eftermarknadsTMIC till motsv. årgång, men det blir ju att bygga om den för min gamla phase 1.5. Hursomhelst, Vet DU om de stooora ex autobahn88 TMICa har bättre kylningsförmåga än STiv7/8-ic’n?

                  /Adam -har nyligen konverterat imprezan till busbil….

                  #63663
                  b20mannen
                  Deltagare

                    Johan, tyst nu! Jag har svårt nog att motivera TMIC som jag har det…

                    F’låt. :+

                    …Vet DU om de stooora ex autobahn88 TMICa har bättre kylningsförmåga än STiv7/8-ic’n?/Adam -har nyligen konverterat imprezan till busbil….

                    Vet faktiskt inte.

                    Men jag tänker följa djungelordspråket: ”Hellre en Autobahn i fronten än tio i scoopet”. 🙂

                  Visar 8 inlägg - 1 till 8 (av 8 totalt)
                  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.