SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Motor dra i handbromsen i farten

Visar 3 inlägg - 1 till 3 (av 3 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #4149
    Sternborn
    Deltagare

      har sen i vintras undrat över en sak gällande handbromsen..

      eftersom bilen har konstant 4wd borde inte nåt i drivlinan ta skada om man låser bakhjulen i farten med handbromsen. eller gör främre diffen nåt åt detta eftersom bakhjulen låser sig medans framhjulen fortfarande snurrar..
      konstant 4wd måste ju ändå betyda att drivningen är låst mellan alla fyra hjulen, visst gör diffarna sitt jobb i kurvor då inre och yttre hjul snurrar olika fort men att låsa 2 av 4 hjul kan ju inte vara bra på nåt sätt.. måste ju slita ordenligt på främre diffen/växellådan.
      får ingen logik i det hela, är jag helt ute och cyklar.. :S

      har inte vågat använda handbromsen i farten sen i vintras då jag kom att tänka på det här i samband med allt snösladdande 😛

      mvh/ Andreas

      #63812
      b20mannen
      Deltagare

        Det går att göra detta på en GT. Men det sliter på handbromsen.

        Se till att ha en nyservad handbroms. Och var beredd på att renovera den snart igen. 🙂

        Tänk på att när du gör detta så kommer framhjulen att vilja snurra dubbelt så fort mot motorvarvet, på grund av utväxlingen i centerdiffen. Och om du rycker i kryckan samtidigt som du gasar så kommer Viscobromsen att känna last, och då låsa fram+bak mot varandra.

        Så om du ska rycka krycka, så gör det med släppt gas på högt varv, eller kanske till och med frikopplat. Annars sliter det varg på centerdiffen och bilen kan komma att bete sig på ett sätt du inte planerade. 😉

        På bilar med elektrisk centerdiff så öppnar sig diffen så fort du lyfter kryckan. Men centerdiffen slits även här av att man gasar samtidigt.

        #63813
        Sternborn
        Deltagare

          tack för svar 🙂 känns som om det är bäst att bara använda kryckan till det den är till för: Parkeringsbroms 🙂
          går ju faktiskt riktigt bra att sladda med 4-hjulssläpp med 😀
          saknar dock den ställbara diffen som de nyare sti modellerna har.. hade vart riktigt kul 😛

        Visar 3 inlägg - 1 till 3 (av 3 totalt)
        • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.