› SSC › Modellspecifikt › Impreza / STI Racing / BRZ › Väghållning › Belägg
- Detta ämne har 6 svar, 901 deltagare, och uppdaterades senast för 18 år, 10 månader sedan av
jraberg.
-
FörfattareInlägg
-
8 maj, 2006 kl. 11:17 #5555
MariaimprezaGT
DeltagareMin bil är ju lite trimmad. Dessutom behöver jag iaf byta beläggen fram, så tänkte jag skulle ta nått lite bättre än orginal. Beräknad effekt i min bil är ca 280-290 hk, ska eventuellt trimma lite mer under höst å vinter, fm intercooler, oljekyl först, sen turbo å grenrör. Jag har hört olika förslag på vad jag ska ha för belägg, men ingen av dem som jag har blivit rekommenderad av har haft impreza. Sen vill jag testa å köra på bana å sånt, vill veta vad ni har, om det fungerar, Prisuppgifter å sånt.
TacK
8 maj, 2006 kl. 11:20 #73596Niklas
DeltagarePagid skivor och Pagid blå belägg har fungerat fint för mig. Tål att köra bana utan fade-problem och inga sprickor. Sen kanske jag inte kör sjukt hårt men men…
En uppsättning fram kostade 5000kr inkl frakt från England.
Men skall du köpa inom Sverige hade jag nog kört på CRYO-behandlade orginalskivor från PEAN och några tuffa belägg, antingen Pagid blå eller Performance Friction eller vad de nu heter.
När jag byter skivor och belägg nästa gång så blir det nog CRYO-saker.
8 maj, 2006 kl. 12:21 #73594Mats
DeltagareJag har kört båda mina Imprezor med Tarox belägg. Billigare än orginal och har funkat bra för mig. Har iof inte kört bana eller konbana med R:en än men det ger väl sig. Verkar som ett billigt ”mellan” belägg. Inget race belägg och inget biltema belägg.
Handlas lämpligast från http://www.forza.se
Firman ligger i Alingsås och är mycket trevliga. De kan dethär med bromsbelägg till Impreza. Min gamla GT hade det mest sällsynta bakbelägget. Finns tydligen 3 olika. Och de hade såna på hyllan.Mats GBG
Regionsansvarig Göteborg8 maj, 2006 kl. 13:13 #73591simo
DeltagareSkulle nog valt mellan DS2500 o Pagid blå till orginal skivan o tagit den som dammar minst 😉
/U
PS Du missar väl inte gocarten imorgon DS
8 maj, 2006 kl. 14:00 #73595Mats
DeltagarePS Du missar väl inte gocarten imorgon DS
Har du paket till mig då?? 😉
Mats GBG
Regionsansvarig Göteborg8 maj, 2006 kl. 14:04 #73592simo
DeltagareKommer inte att hinna fiska upp mackorna idag…hoppas att jag får några minuter över till detta imorgon.
/U
8 maj, 2006 kl. 17:58 #73593jraberg
Deltagarecarbotech bobcat, bra livslängd men när de är på gränsen till slut så är de tyvärr lika ”dåliga” som orginalbeläggen. Sotar nästan ingenting av ngn anledning..och luktar citypendeln när man kliver ur :/(varma bromsar) jag körde dessa bak och fram och bak hänger de med bra ända tills man skaffar lite väl bra belägg fram då blir det oroligt igen..
Meeen, Jag skulle utan att tveka lägga pengarna på carbotech xp8, skulle tro att de bettar mer än pagid(?) och håller tillräckligt länge för att jag iaf hinner glömma bort när jag köpte dem(ett halvår sedan tror jag ca) och då har det blivit Lite isåka men dock mer vänsterbroms iår än tidigare år. Men det beror ju på körstil oxå..
Sotar lite, men inte lika mycket som orginal(tycker jag) och jag har inte störts av det.
Bettar även klart bra när de är kalla(och då provade jag som sagt under vintern) Kostar kanske lite mer än de övriga, men det känns viktigare att kunna stanna så snabbt som möjligt hellre än att spara 2-300 spänn..PFC beläggen rekommenderas, men kör för guds skull inte med dem på gata om du är rädd om fälgen då de inte kommer up i rätt temp så slits de bara upp och du har halva skivan på fälgen, och det.. det går inte att Tvätta bort..
Ska du köra bana så rekommenderas kryobehandlade orginal skivor från min sida(då det blir vaaaarmt)
räkna med en kanske 7-8 papp för att få den bromsverkan du vill ha. Men det Är det värt.
Och du.. glöm inte bromsslangar och vätska när du ändå håller på..edit. Pean Sweden köper jag mina grejer hos.
välkommen förresten. 🙂
-JR
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.