SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Väghållning konstiga skruvar i främre bromsoken

Visar 11 inlägg - 1 till 11 (av 11 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #5838
    barkan80
    Deltagare

      Hej på er allihop, var ett bra tag sedan jag var här.
      Liten presentation jag heter Magnus bor i Gävle (Falun före det) och har kört silver (med ett dimljus sen vinterns äventyr) impreza gt i 4år, Grym bil.
      Nu har jag iaf varit på en behövlig 10000mil service i Rättvik. Jag lät dom tyvär byta bromsbelägg runt om.

      Har ni någon erfarenhet av rättviksbilservice?

      Nu måste jag be om er expertis!
      Det är så att dom kört lite vinkelslip och satt en galvad typ järnia m6 skruv med låsmutter i varje ende av oket, har ni sett något liknande?
      lite svårt att beskriva. Ska fixa bilder imorgon. Det känns som att dom skulle ha kört någon nödlösning till bullt där beläggen ska glida??!
      Har just kommit hem och är väldigt fundersam.
      Jag har själv aldrig sett någon impreza gt eller någon annan bil med den lösningen.

      Tacksam för förslag och synpunkter..

      På återhörande gott folk!

      #75657
      Manor
      Deltagare

        Det enda jag kan säga är de ”pinnar” (eller vad man nu kan kalla dem) som sitter original kan rosta fast nått gröndj-vulskt. Mina fick slås bort med don och hammare vid senaste beläggbytet, och då tar de stryk. Det blev till att handla nya ”pinnar” för 75:-/styck (cirka gurka). Kanske hade inte verkstaden några sådana hemma i reservdelslagret, och gjorde en nödlösning för att du skulle kunna hämta bilen. Dock låter det inte så seriöst då bromsar torde vara en av de saker man inte chansar på…och än mindre på en kundbil. Visst kanske det fungerar, men jag skulle vara tveksam till en sådan verkstad. Sa det något om ”nödlösningen” till dig, eller mörkade de?

        #75660
        barkan80
        Deltagare

          Tja tack för synpunkterna!
          Nä dom mörkade. Måste åka och prata med en annan verkstad. Ska som sagt fixa lite bilder det ser ut som äkta hemslöjd i den sämre skolan.

          #75661
          barkan80
          Deltagare

            hur får man hit en bild??

            #75658
            challe
            Deltagare

              Dom sprintarna/pinnar som ligger längst till höger på bilden…..
              http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/album586/DSC00449.sized.jpg

              …ska sitta
              http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/album586/PA070029.sized.jpg

              För att lägga in en bild i ett inlägg så högerklicka på den, klicka sedan på ”egenskaper” sen är det bara att kopiera URL adressen

              #75662
              barkan80
              Deltagare

                Ok, Precis dom bultarna är det som är ersatta med m6 skruv och låsmutter! Har pratat med dahlboms i gävle och dom sa att dom skulle aldrig kunna lämna ut en bil så, men att det säkert håller bättre än orginalbultarna. Ser konstigt ut iaf.

                attans hur får man till det med bilden då. den ligger inte på nätet utan på min disk där har den ju ingen url. man är ju uppenbarligen inte den vassaste hackern på planeten;(

                #75659
                kamikaze
                Deltagare

                  Problemet är just att bilden inte ligger uppladdad på nätet, så ladda upp den antingen till ditt galleri på hemsidan (impreza.nu) eller någon annan sida där man kan lägga upp bilder och länka sedan till ett inlägg här

                  #75663
                  barkan80
                  Deltagare

                    Fan nu får jag ju skämmas, ännu en data fråga… var hittar man sitt galleri? nu är det nära. Tack för hjälpen allihop!

                    #75664
                    barkan80
                    Deltagare

                      Problemet är löst! med frugan på plats…

                      #75665
                      barkan80
                      Deltagare
                        #75666
                        barkan80
                        Deltagare

                          fan också nu blev ju bilden pyttelitenx(
                          kolla på facebooklänken i stället. Där ser man ju iaf något.

                        Visar 11 inlägg - 1 till 11 (av 11 totalt)
                        • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.