Läste lite om banträffar. Där stog det att man skulle ta med sig egen hjälm, då är frågan vad för sorts hjälm? Någon speciell eller duger det med mc-hjälm eller ska man ha en öppen kruka???
En lätt bilhjälm är bäst. Sök hos leverantörer av rallydelar. Budgetvarianten är att köra med en MC-hjälm, vilket jag gör. Fn anser jag att det duger åt mig för de få varven per år det blir. Räknar du med att köra 100 varv per banträff, samt åka på alla banträffar under 2003 är det kanske läge att skaffa sig riktig säkerhetsutrustning och då även rätt skor, overall, handskar mm. Vad har du för planer med din bankörning? Vet du det, så får du lägga budget efter det.
Köp öppen hjälm!
För din egen säkerhets skull.
Såvida du inte hade tänkt att köpa integralhjälm för sisådär 8000:- för det kostar de lättaste hjälmarna som går att få tag i.
Om du kör bana måste du (vare sig du vill eller inte) så finns faktiskt risken att du kör av ordentligt, med totalkvaddning som följd och då är det inte så bra med en tung relativt billig integralhjälm. Vi sitter ju trots allt fastspända och den rörelseenergin som belastar axlar och nacke vid kollision med tung hjälm på är inte så nyttig.
Satsa på en öppen lite lättare hjälm istället.
Ett råd från en glad amatör som bara SPEKULERAR om riskerna!!!
Mvh
Lelle
Författare
Inlägg
Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.