Jag kollade lite bland mina gamla foton och såg att 2002 så kom snön i mitten av oktober här i Skellefteå. Men den snön låg bara kvar nån dag. Så man vet aldrig.
Det är nog rätt stor risk att det är lite halkigt den tiden… det är ju lite olika men ibland så smäller det ju bara till 🙂 Jag vet att förra året 24/10 så var det halkigt ute! Iaf i Luleå och det är ju 5-6 mil norr om Piteå 🙂
Vips en morron så är det vitt ute! Och då är man glad om man har vinterdäcken på 😀
Fast det brukar ju tina bort fort igen och så håller det på ett tag … suck x(
för bara dra ett exempel så när jag köpte min impreza så vad det ren asfalt i stockholm och när jag skulle köra hem bilen så var det rent snökaos redan vid gälvetrakten gick inte ens köra 50 på E4an. så det kunde sluta illa.
så vid denna årstid skulle jag inte ens tveka på att sätta på vinterdäcken om jag skulle åka bort nånstans.;-)