SSC Allmänt snack Allmänt småprat 1,8liter milen

Visar 10 inlägg - 1 till 10 (av 10 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #9180
    LegacyLarsa
    Keymaster

      drog den, efter 4 timmars skoj i snön, bästa ställerna att sladda på är i rondeller, södra backa och ingarvet, dvs i borlänge och falun.
      Det var där jag var och testade iallafall.

      /Lars

      #102958
      johan84a
      Deltagare

        det drar endel när man leker i snön 🙂 ..förra året körde jag på isen och då drack han 2,24liter milen..men vi hade riktigt kul för den soppan 😀

        nån som kommit upp i 3l/mil ?? 🙂

        //Johan

        #102956
        griml0ck
        Deltagare

          Tss är väl inget 😉 Fick min o dra 6-7 liter milen en gång på gimo isen. Var kanske mest för man hade konstant hjulspinn. Var rätt slaskigt på isen då vi körde. Körde ca 4 mil runt banan på en halv tank 😀

          #102959
          bageera
          Deltagare

            Min STi drog 5,5l/mil nere på ringen. Kontoutdragen från dessa dagar var lite smålustiga att studera i efterhand. Det stod ”Aral” typ 5 -6 ggr / dag.
            Min GT minns jag inte, men rekordet för den är 4,6 eller 4,8.
            Man kanske kör en växel för lågt? 😉

            Mvh
            Johan

            #102953
            Blocken
            Deltagare

              6 mil på 42 liter :+

              /Black – gillar isåka

              Min STi

              #102954
              jraberg
              Deltagare

                6 mil på 42 liter :+/Black – gillar isåkaMin STi

                min är snål den, drar bara 3,2liter milen vid isåka. eller kanske jag som måste TA MEER!! 🙂

                körde in bromsbeläggen idag, och ja, de skriker en hel del .. men jäklars vad kul man kan ha i snön, blir lika glad varje gång jag laddar på lite 😀
                -jr

                #102960
                bageera
                Deltagare

                  Nja, körde inte omkring på 2:an direkt, men drog bensin gjorde den. Däremot så tror jag att det fanns några sektioner där det hade gått likafort eller fortare genom att ligga en växel högre, istället för att ligga nära varrvstopp. Sista dan körde jag som fortast 8.42 BTG.
                  Vad hade du för tider?

                  Mvh
                  Johan

                  #102961
                  bageera
                  Deltagare

                    Nja, körde inte omkring på 2:an direkt, men drog bensin gjorde den. Däremot så tror jag att det fanns några sektioner där det hade gått likafort eller fortare genom att ligga en växel högre, istället för att ligga nära varrvstopp. Sista dan körde jag som fortast 8.42 BTG.Vad hade du för tider?MvhJohan

                    Du har helt rätt i att man i bland vinner tid på att utnyttja en högre växel i vissa sektioner, dock säger tyvärr hjärnan annorlunda då den ofta luras av ljudet och den ryckiga körningen som högre varvtal ofta medför.Har kört 8.07 BTG med STI’n och betydligt fortare med moppen!!Siktar utan tvekan på ett HELT varv några sekunder under 7.56 (snabbaste tid satt med en Spec C Impreza) kommande sommar med SWT Racing’s projekt Imprezan!! ;O)/Fürstenhoff.

                    När jag tänker efter tror jag bara det fanns ett ställe på banan, ”Wehrseifen” där jag ens provade att köra på 2:an, men tyckte mest det det ledde till en ryckigare utgång till rakan som leder ner mot Breidscheid. Det var 3:an till 6:an som gällde för min del.

                    8.07? Jösses! Det var snabbt! Är bilen orginal? Enligt http://www.track-challenge.com/main_e.asp så är rekordet 8.24 för en vanlig STi(Ej spec C), så isf borde det uppdateras!
                    Om din bil inte är orginal: Vad har du gjort med den? Jag är nämligen inne på att vässa min lite och vill gärna veta lite mer om vad andra gjort för att vässa sina.
                    Åker du till ringen ofta? Jag skall ner minst en gång under -06. Är nog på väg skapa ett beroende:-)

                    /Johan

                    #102957
                    pannan
                    Deltagare

                      Kom ca 9 mil på full tank när jag körde på Gotland Ring i somras 😀

                      Tror Calle en kille som körde en Viper GTS med lite trim på kom ca 6 mil på full tank.

                      #102955
                      Kvarnis
                      Deltagare

                        Min gammal GT med 2.5 drog nästan 10L mil på Is’n om man höll ner, annars så kunnde den klara sig på runt 3l vid mer sansad körning på Is 😀

                      Visar 10 inlägg - 1 till 10 (av 10 totalt)
                      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.