SSC Allmänt snack Allmänt småprat Ingen ny Imprezamodell !?

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 15 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #9193
    tendency
    Deltagare

      Sitter och läser senaste Aftonbladet BIL. De har en ”Superguide” där
      de listar 2006 års nya bilar. Under kategorin ”Subaru” står följande:

      ”Subaru jobbar på en ersättare till urgamla Impreza men vad som dyker
      upp under 2006 är egentligen bara stadsjeepen B9 Tribeca ..”

      Ja, någon ”superguide” vill jag väl inte påstå att det var. Hur kan
      den nya Imprezan ha undgått reportagesammanställaren?
      För den som vill gnälla lite är mailen till honom thomas.berggren@aftonbladet.se 😉

      Video: s-däck i v-väglag
      Impreza GT sedan 1999

      #103065
      AK_Impreza
      Deltagare

        nån har glöggat för mycket!

        #103056
        Lefty
        Deltagare

          Lyssna på den här då…

          Från teknikens världs artikel om nya impreza, första intrycket
          ”I bilvärlden är 13 år urgammalt, men för att vara överårig och passé är Subaru Impreza WRX STI en sanlöst kul och pigg pensionär. Vi ser dock fram emot en avlösare som borde vara minst lika bra.”

          Vad menar gubben? Att WRXn är 13 år gammal ? 1992 presenterades den första Imprezan i TOKYOs motorshow. Men WRXn är ju för bövelen en helt ny kaross m.m. som kom 2001(?). Jag får inte ihop det hur han kan säga att bilen är 13 år gammal.

          Däremot EVO 8an framställer man som ”aningen bättre och modernare” hoho hur gamla EVO1-3or finns de inte då ? Jo, väldigt tidigt 90-talet där också. Men det påpekas aldrig 🙂

          Det är klart det kanske är lite svårt för de äldre att se skillnad på GT och WRXn ?

          Sånt här gör mig lite pissed x(

          /A – som inte ser WRXn som nån pensionär.

          #103053
          GrizzlyBear
          Deltagare

            Nu vettesjutton hur rätt jag har, men nya Imprezan ska väl inte komma förrän 2007?
            Enligt AMS iaf.
            http://www.automotorsport.se/nyhetsmall.asp?version=20830
            Så det är nog inte helt fel av Aftonbladet, vilket i sig är ”kors i taket”!! 😮 De brukar ju inte ha rätt så ofta…

            Och anledningen till att de säger att Imprezan är urgammal är väl för att bottenplattan inte ändrats mycket sen MY92? ”Ny bottenplatta=ny bil” enligt biltestarna.
            Vet inte hur det är med EVOn, men den kanske har fått en ny bottenplatta under åren som gått?
            Men jag håller med. MY01- känns ju inte direkt gamla. Tvärtom.

            /Björn

            #103057
            Lefty
            Deltagare

              Men WRXn var väl en helt ny bottenplatta?

              Någon som vet mer får gärna berätta 🙂

              #103062
              thorlake
              Deltagare

                2006 imprezan är ingen ersättare till Imprezan, den är ju bara ännu en facelift version.

                En ersättare kommer förmodligen också avsluta produktlinjen Impreza.
                Kanske istället heta någe i stil med Subaru Maddafakkir eller någe. 🙂

                Och någon sådan kommer inte under 2006.
                Jag har också hört viskningar om 2007 men jag tvivlar, då borde man sett spionbilder eller prototyp sketcher redan.

                #103060
                tendency
                Deltagare

                  Ok, så det måste till en helt ny bottenplatta för att det ska anses vara en ny bil. 06an har väl inte bara fått en facelift, utan en hel del andra uppgraderingar, så jag anser iaf den vara en ersättare till 05an.

                  Lefty: Wrx fanns redan innan 2001, med den gamla karossen.
                  http://i7.ebayimg.com/02/i/05/01/72/7a_1_b.JPG

                  Video: s-däck i v-väglag
                  Impreza GT sedan 1999

                  #103063
                  thorlake
                  Deltagare

                    Får jag vara ordbajsare? Inte? Nähä, men det e jag ändå haha! 🙂

                    Facelift (ansiktslyftning) är inte riktigt vad det är i ordets rätta bemärkelse. Ex volvo V70 gjorde ju ”Facelift” nyligen och skröt om dess förbättringar på över 2000 punkter.
                    Så en ”Facelift” är helt enkelt massa små/större förändringar* på en befintlig ”bottenplatta” eller modellbeteckning (ex V70) inklusive allt. SAAB gjorde ju samma sak i år med 9-5 Facelift.

                    Så det har alltså inte bara med utseéndet att göra. Annars skulle jag givetvis hålla med dig.

                    * = (Läs: pinsamma buggar å problem de hittat sedan starten av den gamla releasen och som de fixat nu och lanserar som nya balla grejjor för att ingen skall märka missarna 😉 )

                    #103055
                    thehook
                    Deltagare

                      Är inte V70 en 850 med annat namn? 850 kom väl i början av -90 talet den med…

                      Om Imprezan är uråldrig, vad är då Ford Mustang…?

                      Mvh Krooken – som tycker att b*jenbladet kan varesig bilar eller sport 😉

                      #103064
                      thorlake
                      Deltagare

                        Tror inte V70 är en Facelift på 850 (RIP 😉 ) utan en ny produktlinje baserad på den gamle trotjänaren. Därav namnbytet.
                        Man vill ju ha kvar sina kunder.

                        Något vi i mjukvarukretsar kallar en ”Major release” å inte en ”Build”. 😉 (Alla IT nördar nickar instämmande) 😀

                        Men jag kan inte VOLVO historien så bra i detalj så jag reserverar mig givetvis för eventuella fel i resonemanget. 🙂

                        De va ju ba ett exempel Helge föffan. *hick* 😉

                        #103059
                        MDE
                        Deltagare

                          ööh det är en GT på bilden så kallar vi den i sverige därimot så hette den wrx i typ japan Au tex och i UK kallas den turbo2000 har jag för mej!
                          kärt barn många namn.

                          Ok, så det måste till en helt ny bottenplatta för att det ska anses vara en ny bil. 06an har väl inte bara fått en facelift, utan en hel del andra uppgraderingar, så jag anser iaf den vara en ersättare till 05an.Lefty: Wrx fanns redan innan 2001, med den gamla karossen.http://i7.ebayimg.com/02/i/05/01/72/7a_1_b.JPGVideo: s-däck i v-väglagImpreza GT sedan 1999

                          #103066
                          bageera
                          Deltagare

                            Känns lite som att Volvo och Saab har enklare att få credit för sina ändringar bland svenska motorjournalister, än andra bilmärken har. Dvs ändrar dom en aldrig så liten detalj så nog skrivs det om det och bilarna körs i nya jämförelsetester o gud vet vad.
                            Att vissa motorjournalister dock inte ens betraktar förändringarna mellan GT-karossen och WRX-karossen som en signifikant förändring av modellen impreza, tycker jag är att förvilla sina läsare.

                            Jag har också hört 2007 för den nya modellen. EVO X o nya Skyline kommer väl då(Eller möjligtvis 2008), så då kan väl Subaru max ligga ett år efter om dom inte vill tappa i teknik-rejset? Har någon här sett bilder på nån prototyp? Länkar??

                            Mvh
                            Johan

                            #103061
                            tendency
                            Deltagare

                              Quote MDE
                              det är en GT på bilden .. därimot så hette den wrx i typ japan
                              Ja, precis, där satte du huvudet på spiken.

                              ”typ i japan” ..he he he 😉

                              Video: s-däck i v-väglag
                              Impreza GT sedan 1999

                              #103054
                              vad_ar_lustgas
                              Deltagare

                                om vi tar imprezan kontra mitzu evo modellerna.

                                imprezan har en och samma bottenplatta, dock förändrad genom åren på lite infärstningspunkter, styrka mm. evon byggde först på en lancer bottneplatta. sedan bytte de bottenplatta på lancern och likaså evon fom 4:an. sedan när 7:an kom så va den en ny bottenplatta som carisman använder sig av. och det är den som 9:an nu sitter på oxå. (dock så är bottenplattan evo 4-9 krafigt modifierad mot den som sitter under lancer, V/S40 och carisman pga bla multilänk bak)

                                volvo kallade aldrig V70 gen 1 för en ”ny” bil utan en vidareutväckling av 850. V70 gen 2 (fas 1-3?) är en ny bil enligt bottenplattan. de första två nämda volvo delar bottenplatta till nästan 100% om man bortser från hjulupphängning då det byttes bussningar, justerades lte infästningar i framvagn osv…

                                men se det såhär istället. det är kul att subaru kan justera/förfina/lösa så pass mycket på imprezans bottenplatta och hjulupphängning så att den bli så mycket bättre varje facelift som den faktiskt har blivit!

                                mvh C

                                #103058
                                Lefty
                                Deltagare

                                  Så man har alltså haft samma bottenplatta sen 92-06 ? Jag trodde då verkligen att WRXn låg på en ny bottenplatta. Man lär sig iaf nått nytt varje dag, nästan 🙂

                                Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 15 totalt)
                                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.