› SSC › Allmänt snack › Allmänt småprat › Det finns någon däruppe i alla fall!
- Detta ämne har 3 svar, 1,058 deltagare, och uppdaterades senast för 19 år, 1 månad sedan av
Chewie.
-
FörfattareInlägg
-
9 april, 2006 kl. 17:11 #9376
Chewie
DeltagareTänkte dela med mig av min helg, har varit ganska händelserik!
Fredag, detta blev en go spontankväll. Åkte till polaren efter lite övertalning, tjejen ville ha en ”myskväll”. Det jag trodde var mys innebar enligt henne godis och påskmust.
Så jag ilade iväg. Polaren och en jobbarkompis till han satt i garaget och ölade.
Åkte dit och kopplade in laddtryckmätaren jag köpt i veckan.
Mycket tjat och skratt under tiden. Och lite sugen på att gå vidare så åkte vi hem till mig för att svida om. Skaka dom lurviga lite kanske.
Åkte till en pub och var där vid ca 22:30.
Tänkte att en Hof går ju att dricka. Köpte mig en sån och sörpla på.
Efter en timme var det dags att dra vidare då bangade polarns jobbarkompis, för mycket wiskey!!!
JAJA tänkte vi. Drar in och tar en fika på Tintin sa vi. Kommer mot odinsplaten när vi ser en rödlysande stav!!!!Pulshöjning värre på mig och polarn började bita på naglarna. 😮
Fordonskontroll och alkokoll.
Började blåsa medans en annan snut kollar på bilen.
Lite mörka rutor där va?
Nä sa jag, jag ser dig fint härifrån och rutan åkte upp och ner flera gånger. För lite ljus att se ordentligt tyckte polisen.
Den andra polisen säger, inget utslag här. GOTT tänkte jag för mig själv medans pulsen går ner.
Kör säger båda!Tack konstapeln!
Sen blev det en och en halv timmes tjat och skratt på fiket tills vi tröttnade och åkte hem.Lördag, åker på 25 års fest hos tjejens polare. Party och många skratt tills det blev dags att åka till stan. Jag körde!
Dumpar av dom i stan och tar mig några goa rundor i allén och ser om det var någon gasvillig, men nej. ca 00:30.Åker hem på göteborgsvägen och får sällskap med en Civic typ Ris.
två, tre rödljus och sen lämna han in och vek av. Jag gasar vidare!
Vid Mölndals Sjukhus kör det ut en bil, inget jag tänker på. Gasar på i två rondeller och tar lite fart upp på min gata. Parkerar och en bil stannar bakom mig. POLISEN!!!!!!”Det gick lite fort på göteborgsvägen!”
Gjorde det? sa jag, max 90. Han tittade på mig och sa, ” nä, minst 120, det är 70″ Tänkte jag inte på sa jag. Vill bara hem och sova. Lämnat stökiga polare i stan och längtar efter sängen.
Polis två kommer ut och frågar, din bil?
Ja säger jag, ”går bra eller?” Tillräckligt säger jag.
Låt gå för denna gången. Gå och lägg dig och tänk på vad du gjort idag, vi måste vidare.Tack konstapeln!
Gick upp och försökte sova men det tog nog en timme innana jag kunde sluta mina ögon! Men sen sov jag väldigt gott!
Tack min lilla ängel på axeln!!!!!
🙂 🙂 🙂 🙂9 april, 2006 kl. 18:44 #105061Blocken
DeltagareI denna länk kan du läsa om en klubbträff där vi gasar på avlyst bana på dagen och dricker Hof på kvällen när bilarna står parkerade…
Välkommen! 🙂
/Block
9 april, 2006 kl. 20:51 #105062Staffe
DeltagareHeHe köp en triss lott 😉
Ja pulsen stiger ju så fort polisen vinkar in en ändå man vet att det är grönt, då kan jag tänka mig hur svettigt du hade de när du hade klippt en bira 😮 😮
Man måste ha tur mè!!
—————————————
Tuning Is Not A Crime!!!
BugEye STI-0210 april, 2006 kl. 05:40 #105063Chewie
DeltagareHåller med båda ovanstående. En öl är ingen fara säger även polisen och sen så har jag ett litet dilemma. Jag tål inte alkohol längre. Får utslag på ben och armar av skiten om jag dricker för mycket. Men DET ÄR JU SÅ GOTT! ( om inte annat sysn det på bilden från gokarten i Göteborg )
När det gäller tung fot så får man ju sina ryck ibland. Det kan nog alla erkänna. Så jag säger bara SUPERSTAGE, gissa om jag ska till Emmaboda!!!!!:D 😀Det är kul när det svänger!!!!!!!
(lotten införskaffade jag dagen efter, ingen tur längre 🙁 )
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.