SSC Allmänt snack Allmänt småprat Bogsera med Imprezan

Visar 8 inlägg - 1 till 8 (av 8 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #9383
    Niklas
    Deltagare

      Man skall ju inte få Imprezan bogserad har jag hört, men hur är det att dra en annan bil. Onödigt slit för bilen eller ingen fara? Funderar på om jag skulle ta Opeln eller Subarun när jag skall hjälpa AudiAnders att rulla sin ”ungkarls-Golf” (GTI alltså) till verkstaden. 😀

      #105084
      alrik
      Deltagare

        Eftersom du får haka på en kärra efter bilen om du har dragkrok så ska nog inte en lätt GTI vara några problem.

        Risken att man skulle ”rycka” bort själva dragöglan är väl inte heller så stor för den sitter ju där just för att kunna dra bilen i.

        / Mikael

        #105085
        Niklas
        Deltagare

          Dragkrok? Det är inget som SWRT har på sin bil så då har inte jag det heller.

          Ögla däremot, det har jag. Utmärkt med pil. 😀

          #105081
          syke
          Blockerad

            Ang. bärgning så är det väl just bärgning som är problemet, d.v.s när framhjulen är upplyfta men bakhjulen nere i backen och vice versa. Bogsering ska väl inte vara några problem om man frikopplar, samma sak som att rulla.

            #105082
            SecretAgentMan
            Deltagare

              Äljen, posta inte innan du fått kaffe…Mad-Mätz har ju dragit husvagn sedan vi var nere och krigade i Lützen… 😀

              /J

              #105086
              Niklas
              Deltagare

                Det är ju förvisso sant…men vill inte stå där vid vägkanten och alla vallfärdar dig för att skrattar åt mig och peka finger.

                Nu är det dock bestämt att vi använder en Audi istället så Imprezan får stå hemma.

                #105083
                Manor
                Deltagare

                  Äljen, posta inte innan du fått kaffe…Mad-Mätz har ju dragit husvagn sedan vi var nere och krigade i Lützen… :D/J

                  Det är så sant som det var sagt…ehh skrivet Jerkyl ;-). Husvagn på 1100 kg har jag säkert dragit närmare 1000 mil nu.

                  Dra på du bara Äljen, inte behöver du grubbla på det.

                  mvh Mats N

                  #105087
                  Niklas
                  Deltagare

                    Nä det är sant. Tänkte lite fel där, det är ju att bli dragen som inte är så bra och då troligen med bara två hjul i backen.

                  Visar 8 inlägg - 1 till 8 (av 8 totalt)
                  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.