SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Styling / Tillbehör / Bilvård Demontering av sidokjolar

Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #15425
    Stefan Palm
    Deltagare

      Hej!

      Hur demonterar man sido och bakjolarna på en Impreza -99 CC.
      Allså dom svarta kjolarna.

      Mvh Stefan

      #158671
      Stefan Palm
      Deltagare

        Kanon!

        Dom är ju lite tråkiga när dom är svarta så vi tänkte skicka dom på lack så ser det lite bättre ut.

        #158670
        David
        Deltagare

          Jo de blir faktist en jäkla skillnad med lite färg där nere 😉

          Mvh David

          #158673
          Putte GT
          Deltagare

            Var ska ni lakera dom? jag söker någon bra och billig lakerare i gbg trakten.

            #158672
            Stefan Palm
            Deltagare

              Finns bra lackerare i Mark och Varbergs kommun, blir väl en all alla dom.

              #158669
              David
              Deltagare

                Dom på sidorna e bara o lossa skruvarna sen dra ut försiktigt. Dom sitter med clips som man inte vill ha sönder (dyra).
                Bak e lite krångligare tror det sitter nån skruv man får lossa sen samtidigt som man drar dem utåt så pressar man fram dom mot bakdäcket.
                Är nog mkt enklare om man e 2 så nån drar o en pressar.

                Lycka till 😉

                /David

                Edit: Annars finns det säkert 10-20 trådar till om hur man lossar dem bara o läsa 😛

                #158668
                Manor
                Deltagare

                  Davids svar stämmer precis. Jerry hjälpte mig att få bort kjolarna i samband med fjäderbytet förra helgen.

                  Sidokjolarna sitter alltså med skruvar underifrån och små smala clips från sidan (som går sönder ganska lätt). Skruvarna sitter i breda ”plastmuttrar” typ, och nästan varje plastmutter snurrade för mig. Det gick dock att hålla fast dem med en tång, och därefter skruva ur dem. Skruvarna var rejält rostiga, så jag antar att det var det som gjorde att de satt fast som berget i plastmuttrarna. Jag passade på att köpa nya på den lokala plåtverkstaden. Clipsen köpte jag hos Fürstenhoffs, som verkar ha det mesta hemma i clipsväg :).

                  Bakkjolarna sitter med en skruv från bakhjulsöppningen, samt med en skruv i andra änden (under nummerplåten)…därefter tar man försiktigt och bänder ut bakkjolen och pressar den framåt mot hjulhuset…då lossar den från de övriga två ”clips” som den sitter fast med.

                  mvh Mats N
                  edit: lite stavfel 🙁

                Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.