SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Motor Hej fråga om chip o lyse

Visar 12 inlägg - 1 till 12 (av 12 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #3102
    LeZZe
    Deltagare

      hej är sugen på att köpa ett superchips men ja vet inte om min är chippad redan för den laddar runt 1.0-1.2 på 5an har annat system på,går de att kolla om den är chippad elr måste ja lämna in den,
      fråga nr2 ja har en kombi och undrar om de är samma baklysen på sedan kontra combi har en 98. tack för alla svar på förhand, leter efter fälgar med minst 18 o under 5000

      #56618
      OzO
      Deltagare

        Klart det finns alternativ för 98:an! Sök lite på forumet (eller om Ola hinner svara ;))… Superchips är ett superdåligt alternativ!

        _______________________________________________________________________________
        ::::: ssiwebmaster | ”I would be unstoppable… if I could just get started!” | ssibluepile :::::

        #56621
        Ante_J
        Deltagare

          Vad tar dom för ett Unichip mappat och klart?
          Tror ni det går att mappa en gam` Legacy Turbo? 🙂

          #56626
          pitedavid
          Deltagare

            Tja, en sån där legacy går visst å hitta på annat med, kan kolla på jobbet vad dom gjorde på den tiden det begav sig… det var lite före min tid… =)

            #56622
            Adam K
            Deltagare

              Klarar trollspeed -98or?
              Ingen annan levererar ju grejer som kan prata med -98ans ecu vad jag hittat.

              #56624
              Kalleman
              Deltagare

                Varför är inte EcuTek ett bra altenativ till 98a ?

                #56619
                Strat
                Deltagare

                  Varför är inte EcuTek ett bra altenativ till 98a ?

                  Finns inte 😉

                  #56623
                  LeZZe
                  Deltagare

                    kan någon ge mig lite bra länkar till sidor med mycket impreza prylar även kombin, vill ju ha nya lysen;(

                    #56627
                    pitedavid
                    Deltagare

                      Hej, jag har vart in på http://www.realcar.se där finns lite grejor. Faktiskt riktigt dåligt med grejor till subborna, jämfört med tyskarna. Själv så blir det nog att köpa en röd och en svart glasfärgburk och spruta lite. Rött bak, svart fram och sidoblink. Det funkar riktigt bra. Ett tips om nån ska göra det 1:a gången. Ta inte lös grejorna, spruta till ni är nöjda och tro att det blir bra. Det blir för mörkt, dimma lite lätt bara. När man sätter tillbaks ljusen, så blir det bra mycket mörkare, jag lovar! Fifan vad fult det kan bli om man är för ivrig.. =)

                      #56628
                      pitedavid
                      Deltagare

                        Det där såg lite flummigt ut. Vad jag menar är:
                        Ta lös ljusen
                        Dimma på lite lätt, inte för tunt, då ser det matt ut.
                        Sätt inte på för tjockt, så ni får den nyans ni önskar, för när den är uppnådd, och ni sätter tillbaks ljusen så har ni garanterat snuthäng. Dom är för svarta. Tro mig, jag har provat på en gammal saab- och blitt haffad.
                        Lagom är bäst, det går dock finfint att lägga på lager för lager, men räkna dom, så det blir lika överallt, prova mellan varje lager, bara det inte hinner bli för torrt. så går det bra att lägga ett till lager på… det är lite känsla bakom det där… =)

                        #56620
                        Manor
                        Deltagare

                          …som PiteDavid redan har sagt så är det olika lysen på en sedan och en kombi. SuperChips är ingen höjdare. Dock är inte EcuTek ett alternativ för dig då du har en 98:a…så det kanske inte finns så många andra alternativ!!?

                          mvh Mats N

                          #56625
                          pitedavid
                          Deltagare

                            Hej, det är inte samma baklysen på sedan och kombi, har kollat själv nyss… Vad gäller superchip så har jag läst och tolkat lite på forumet, att det i princip bara tar bort laddtryckspärren.. Det är visst EcuTec-mappning som gäller.

                          Visar 12 inlägg - 1 till 12 (av 12 totalt)
                          • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.