SSC Annonser Köpes – Delar Kylare GT-00

Visar 9 inlägg - 1 till 9 (av 9 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #23080
    Snofi
    Deltagare

      Hejsan

      Nån som har en kylare till en GT i bra skick till salu?

      Skriv här eller maila:

      Kristofer.emanuelsson@hotmail.com

      Tacksam för svar ! ;P

      Mvh Stoffe

      #199791
      Manor
      Deltagare

        Hej !

        Jag fick själv lov att byta kylaren alldeles nyligen. Väder, vind och salt tar ut sin rätt efter ett tag. Kylaren var i ett bedrövligt skick och jag är glad att jag noterade glykollukten och åkte till Fürstenhoffs Motor.

        Frågan är om det går att få tag i en kylare till en GT som är i ett fräscht skick. Det är kanske bara att bita i det sura äpplet och köpa en ny. Att byta kylaren vart 11 år kanske man ändå får räkna med :p.

        #199794
        Snofi
        Deltagare

          Ok, kylaren ser helt ok när man tittar ovanifrån. men sen när jag skulle lossa dom 4 skruvarna under som håller fläktkåporna HELVETE MED ROST både på underkant av kylaren och fläktkåporna. Men självklart var det så rostigt att dom 4 skruvarna gick av /cry.

          Vad gick en ny kylare på hos Furstenhoff?
          Har funderat på om man kanske ska skaffa sig en typ alu kylare, nått som detta:

          http://www.blocket.se/alvsborg/Kylare_till_impreza_26045304.htm?ca=20&w=3

          Vad tror ni om det? och vad gör det att kylaren är 42 mm, original är ju 25 mm

          /Mvh Kristofer

          #199795
          Snofi
          Deltagare

            Lite halvakut ;P

            #199796
            Snofi
            Deltagare

              Men om det är rosten som oroar dig så hjälper det ju inte att byta kylare? Den är i plast och gängorna för skruvarna är clips som går att byta ut.. 😉

              Men hela min kylare är i metall bara kortsidorna som är av plast, sen är det gängade hål där nere och inga clips. Så ja jag ska troligen byta den innan det kommer bli en läcka.

              /mvh Kristofer

              #199797
              Snofi
              Deltagare

                den första bilden, är det 2 delar? en över och en under? isf hur sitter den undre fast? för då är det den som är rostig som jag behöver byta ;P

                #199798
                Snofi
                Deltagare

                  Ok, Har du bilder på din kyl ? bara så jag kan se lite innan jag tar ner allt ;P

                  #199792
                  Manor
                  Deltagare

                    Min kylare var dock rejält ”rostig” och började läcka som ett såll i nedre högra delen i samband med urmonteringen. Innan dess så hade det börjat droppa, så jag är glad att jag hann byta innan det större läckaget kom.

                    #199793
                    Mumin
                    Deltagare

                      kylaren är ju monterad med 2 piggar i underkant sen 2 fästen i åvan kant. sen att ditt lik snofi rostar sönder är en annan femma :D:D:D:D

                    Visar 9 inlägg - 1 till 9 (av 9 totalt)
                    • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.