› SSC › Modellspecifikt › Impreza / STI Racing / BRZ › Allmänt › Måste få gråta av mig….
- Detta ämne har 12 svar, 1,530 deltagare, och uppdaterades senast för 20 år, 8 månader sedan av
ExOrdis.
-
FörfattareInlägg
-
11 februari, 2003 kl. 01:39 #339
Banzaiii
DeltagareMonterade på ett system från UAT igår, med dubbla utblås… fränt. Kördenån hormonstinn bmw ägare samma eftermiddag, Skyll er själv… Lämnade Avanten TDI:n till farsan, en trevlig oljebrännare det där (om det finns sådana) och såg fram emot nästa helg då bl.a. luftfilter och dylikt skulle monteras.. Vad fan tror ni händer? Ja jamen, farsan ringer o säger att han satt avanten i räcket och behöver en bil bums!!! Tydligen skulle han köra om en gubbfan som låg o puttra i 70 på 110 väg, och när han precis hunnit ikapp, så tar den jäveln och svänger in i vänsterfilen utan att blinka eller nåt… Farsan dundrar in i mitträcket där han åker ett gäng meter jämsides med fanskapet, och sedan slungas in i snödrivan på högersidan. Vad tror ni gubbjäveln gör då? Jo då, han gasar bara därifrån!!!!!!!!!!!!!!!!! Strörsta problemet: Avanten var min och jag köpte den bara ihelgen…. Skrev dock måndagens datum på ägarbytet eftersom man inte kunde fixa nån försäkring under helgen. Ringde och försäkrade imorse och två timmar senare ringde farsgubben och upplyste mig om att bilen var kaputt…. Nån som har erfarenhet av nåt liknande? Blir det min försäkring som får ta det där eller är det gamla ägarens? Försäkringsbolaget ville inte säga nåt förrän dem fått in polisanmälan. Nu har farsan fått låna subban, han måste åka bil till jobbet, och jag får damma av cykeln… Förbannat.
Nån som befunnit sig på E4 5-6 mil söder om Ö-vik runt 12-13 tiden och sett en gråaktig japanare vingla fram över vägen???? Liten risk, men i alla fall…..
Snyft…
11 februari, 2003 kl. 18:03 #37065Subbarist
DeltagareSe för f-n till och fixa vittnen på smällen annars kan du åka på k*ken som jag gjorde när en pundar saab plockade sidan/fronten på min förra KIA Clarus.
Subbarist javisst!
Rabattansvarig SSI
Den GRÜNE FARAN11 februari, 2003 kl. 20:21 #37067Banzaiii
DeltagareFanns inga vittnen tyvärr, inte en käft stannade dessutom… Man ska inte vara ute mitt på dan, det e väl bara gamlingar o arbetslösa pundare som är ute då….
12 februari, 2003 kl. 11:06 #37062hogmark
DeltagareAj som fan !
Det enda sättet är om du ljuger om olyckan och säger att den inträffade efter att du skaffade försäkringen.
En god vän till mig körde av vägen när han körde hem sin nyköpta bil.
Han försäkrade den först dan efter, och tidigare ägare erbjöd sig ta det på sin försäkring, men försäkringsbolagen vägrade !De kan ju alltid visa lite ”goodwill”, men de kan vara jävligt hårda när de känner för 🙁
Men självklart önskar jag LYCKA TILL !
/Hogis
12 februari, 2003 kl. 22:16 #37068Banzaiii
DeltagareGrejen är att jag inte ens behöver ljuga, eftersom jag ringde försäkringbolaget ett par timmar innan det hände – så egentligen har man inte gjort nåt fel. Men man vet ju hur skeptiska och snikna de är…… Det e ju så jäkla lätt att man blir misstrodd! De har inte hört av sig än, men gubben på plåtverkstan trodde att det skulle ta fem veckor att få bilen iordning – det kalaset har man väldigt liten lust att punga ut själv….
Fortsättning följer
13 februari, 2003 kl. 09:04 #37063hogmark
DeltagareAah, men då så ! *phew*
Då tror jag det löser sig 🙂
Tror inte att det kommer låta ”otroligt” då du just köpt bilen.
Annat vore om du ägt den nån månad först, å sen krockar samma dag du skaffar försäkringen.lycka till.
/Hogis
13 februari, 2003 kl. 10:49 #37069Banzaiii
DeltagareLAST EDITED ON Feb-13-03 AT 11:51AM (GMT)
Man får väl hoppas på det bästa…..Förresten, Hogis, man bugar o bockar för tipset som du gav mig för nån månad sen. Efter LMM bytet gick polarens subba kanonbra, ända fram till att vi monterade tillbaka 3″ systemet från ferrita…. Ett par minuter efter det, och drygt ett hundratal meter från mekhallen tog det stopp 😮 Nu lär det väl dröja ett par månader tills han får se den igen :'(
13 februari, 2003 kl. 13:47 #37064hogmark
DeltagareHaha, alltid kul att hjälpa till 🙂
Vad menar du med att det tog stopp ?Att tänka på om man kör med öppet filet:
Har LLM en gång gått sönder, köp en lös och montera själv.
Sen har du garanti på den, och går den sönder inom snar framtid.
Lämna in den lös och säg att den gått sönder igen…
då kan de inte säga nåt om vilket filter du har !/Hogis
13 februari, 2003 kl. 19:56 #37070Banzaiii
DeltagareLAST EDITED ON Feb-13-03 AT 08:58PM (GMT)
tog stopp på ett mindre trevligt sätt…. så kan det gå…
Han får nog berätta mer själv om han känner för det…10 mars, 2003 kl. 01:27 #37071Banzaiii
DeltagareFortsätning på den tråkiga historien för de som är intresserade:
Ringde DKW:s plåtverkstad ifredags. Jodå, tyckte gubben, vi jobbar med den, så räkna med ca två veckor till. Jaha, det kan man väl leva med, tyckte jag, men har ni hört nåt från försäkringsbolaget, om de godkänt skadan. Jajamen, de hade både skickat ett skadenummer och godkänt kalkylen. Då vart man lite lugnare… Ända tills man kom hem. Där hemma låg det ett brev från Trygg Hansas avdelning för specialutredningar. ”Vänligen kontakta mig på XXX-XXXXXX” Jag ringde gubben och tro det eller ej, men han ville ha en personlig intervju!!! Han var altså beredd att åka från Sundsvall till Umeå för det. Visst tyckte jag, men vad gäller saken, jo svarade han, det är en helt normal procedur när det gäller skadeärenden. Nån som varit med om nåt liknande? Vad vill de egentligen?
10 mars, 2003 kl. 18:49 #37066Subbarist
DeltagareDet kom en Gubbe hem till oss efter källarinbrottet, men han ville bara plåta lite och gå igenom listan igen. Han var ruskigt trevlig. Fast han lät som en riktig gris när han ringde och bokade tid.
Så hoppas det går bra för dig.Subbarist javisst!
Rabattansvarig SSI
Den GRÜNE FARAN10 juni, 2004 kl. 18:40 #37060ExOrdis
DeltagareLAST EDITED ON Feb-11-03 AT 12:47PM (GMT)
Ajjjajaj. Rattfyllon & senildementa är ju för goa i trafiken, NOT! x(10 juni, 2004 kl. 18:40 #37061ExOrdis
DeltagareLögndetektor och sanningserum.
Näe men vid smitningsolycka kan jag tänka mig att de vill höra så detaljerat
som möjligt din version för att klantskallen i smitarbilen kanske
försöker få sina skador fixade via försäkringsbolaget oxå.
Ord mot ord och så de fysiska skadorna på fordonen brukar kunna ge
en fingervisning om vem som talar sanning. -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.