› SSC › Modellspecifikt › Impreza / STI Racing / BRZ › Allmänt › Problem med hastighetsmätare
- Detta ämne har 4 svar, 1,294 deltagare, och uppdaterades senast för 11 år sedan av
Bassan.
-
FörfattareInlägg
-
29 oktober, 2014 kl. 00:16 #33084
Bassan
DeltagareTjena, det är så att jag haft problem med min hastighetsmätare ett tag nu.Jag har en Impreza gt 98 (import från italien). I början så funkade den till och från och när den funkade gick bilen som den skulle, när den var död gjorde den inte det. Check enginge lampan lyser ej konstant.
Det som även är, är att bilen går som skit nu när hastighetsmätaren inte funkar alls. Efter en stund körning och man frikopplar för att tex stanna i rödljus så kan bilen tappa alla varv och dö, eller så har man tur och den hostar igång igen. Det andra felet som även uppstår efter en stund körning är att när man motorbromsar än längre sträcka så börjar check engine lampan lysa. Växlar man så släcks lampan igen. Jag är till 100% säker att dom här felen hänger ihop då i början då mätaren funkade ibland så uppstod inte dessa fel. Någon gång så har även gaspedalen dött så man har fått ta om så har den gett gas igen. Men det kan ju vara något annat.
Jag har varit på mekonomen och dom får inte ur han nå felkoder förutom någon abs sensor som fick lite ström. Vad tror ni detta kan vara? har pillat lite i instrumenthuset men verkar vara som det ska, klockan hade även dött i det och efter lite pill så hoppade den igång. Men tror ju inte den hade mycket att göra med det. Om hastighetsgivaren i lådan skulle vara död så skulle väll check engine lysa hela tiden?
10 november, 2014 kl. 23:55 #273319Bassan
DeltagareIngen som har en ide?
11 november, 2014 kl. 06:28 #273318kleinis
DeltagareIngen som har en ide?
testa och ta bort kabeln ifrån hastighetsgivaren den sitter på högersidan i färdriktning på lådan i mitten. kolla även om de är skavda kabalar där
annars vet i hundan kan de sitta någon eftermarknads turbo timer i bilen ?
27 november, 2014 kl. 18:00 #273320Bassan
DeltagareHar testat dra ur hastighetsgivaren, då lyser motorlampan hela tiden. Jag har sökt i förtvivlan efter skadade kablar, men hittar inget.
5 december, 2014 kl. 18:11 #273321Bassan
DeltagareJag har en ide att det skulle kunna vara mätaren som strular. Jag hade ut mätaren och pillade å dolade lite. Då hoppade belysningen igång till klockan som var död. Någon som har en ide hur man felsöker/fixar upp den? Min första plan var att skruva lös el-plastgrjen som sitter där bak och rengöra upp allting. Någon som har något annat tips?
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
