SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Styling / Tillbehör / Bilvård rengöring/medel för instrumentbräda

Visar 3 inlägg - 1 till 3 (av 3 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #15441
    nisse
    Deltagare

      Tog och skulle försöka städa bilen lite idag efter jobbet, den blev betydligt renare men problemet är att instrumentbrädan känns så torr. finns det något medel man kan gnida in för att fetta upp vinylen lite så att den blir lättare att hålla ren!? OBS är inte intresserad av ”cokpit shine”:s extrem glans. någon som har några tips?

      #158820
      Manor
      Deltagare

        …billig snikvariant som fungerar är att torka rent instrumentpanelen med en Pampers våtservett…alltså en sådan där för barn). Den har ett milt rengöringsmedel som smidigt tar bort skit, och någon form av ”salva/hudcreme” som tillför lite ”fett” utan att glänsa. En sådan våtservett fungerar bättre än de som är gjorda ör bilar, och är även perfekt till fläckar och att göra rent skinnsoffan eller skinnfotöljen där hemma.

        mvh Mats N

        #158821
        MickeM
        Deltagare

          Armour All på flaska (använd tvättsvampbit) eller samma på trasa.
          Lite flammigt första dagen/dagarna… men sen fint. Och gnider man lite mer så blir det riktigt fint 🙂 Funkar på all vinyl o plast
          runt hela bilen. Och även plasten på utsidan. 0% silicon. Håller bra
          med.

        Visar 3 inlägg - 1 till 3 (av 3 totalt)
        • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.