› SSC › Modellspecifikt › Impreza / STI Racing / BRZ › Motor › Rycker vid låg hastighet och varvtal..
- Detta ämne har 11 svar, 1,407 deltagare, och uppdaterades senast för 15 år, 2 månader sedan av
Olin.
-
FörfattareInlägg
-
16 september, 2010 kl. 22:25 #24168
Olin
DeltagareDet hela började i Tisdags kväll när jag skulle hem från jobbet.
Kände av lite ryckningar som kändes som misständningar, det var inte så farligt utan att jag tog mig hem utan större problem.Onsdag när jag skall åka till jobbet igen hade jag helt glömt bort problemen från dagen innan. Jag blev snabbt varse om att de kvarstod, höll knappt att ta mig till jobbet då bilen gick fruktansvärt orent och dog titt som tätt.
Väl vid arbetet kändes det dock som att bilen gick normalt igen och jag trodde att det bara var medans motorn var kall så på kvällen när jag skulle hem igen lät jag bilen stå och bluddra tills tomgången stabiliserat sig och hoppades på det bästa.
Kom nog 500m innan det började igen. Vände tillbaka och skruvade bort trimboxen (Possum Link) och skickade i orginal box. Nu går bilen åtminstone men fortfarande känner jag av småryckningar men långt ifrån vad det var med trimmet (bitmärken i ratten).
Har idag varit på verkstaden och läst felkoder.. fanns ingenting.. vi var ute och provkörde och det kändes väldigt lite just då, skruvade i trimmet igen och han gick lite orent en stund men inget speciellt. Gick fint som fan hem och ställde bilen. På väg till jobbet börjar det igen.
Har nu plockat på orginalbox igen och känner av ryckningar vid låg belastning, gasar jag går bilen bra. Har borstat polerna på batteriet och sprayat fuktdrivare/kontaktspray på diverse kontakter.Är det någon som kan hjälpa mig på traven vad jag ska göra härnäst?
Bilen är en GT -00
16 september, 2010 kl. 22:44 #210731tendency
DeltagareLambdasonden kanske?
16 september, 2010 kl. 22:57 #210737Olin
DeltagareVar ju som sagt inne med bilen idag och påpekade själv att det kanske var lambda.. men han menade på att den skickade rätt värden enligt datorn.
16 september, 2010 kl. 23:07 #210732tendency
DeltagareÖh, dubbelpost av någon anledning när jag editerade.
16 september, 2010 kl. 23:09 #210733tendency
DeltagareOkej, du skrev bara att de hade läst felkoder. Låter ju inte som LMM, då borde den bete sig likartat hela tiden. Men en trasig LMM kan ju ge lite olikartade symptom och lämnar inte alltid felkoder. Den är enkel att kolla upp, låna en frisk LMM av någon och se om det blir någon skillnad.
16 september, 2010 kl. 23:22 #210738Olin
DeltagareLMM är frisk, har en som jag bara plockar i en gång om året (vid besiktning). När trimmet är på används den inte.
16 september, 2010 kl. 23:48 #210734tendency
DeltagareAh, okej, det var ju Possum Link du körde med. Någon mer kunnig på forumet kanske kan hjälpa med tips. Svårt när symptomen verkar te sig så olika.. Men att rycken känns som misständningar och att det uppstår vid låg belastning/varv kanske tyder på något tändningsrelaterat? Är tomgången bra? Försvinner rycken alltid vid högre varv? Uppstår rycken på alla växlar?
17 september, 2010 kl. 00:56 #210739Olin
DeltagareKan det vara elfel nånstans? Med trimmet i så blinkar dosan till linken som en julgran och varvnålen kastar fram och tillbaka då problemen uppenbarar sig.. Har dock inte märkt av att nått annat blinkar i bilen.
Tomgången är bra utan trimmet, med så bluddrar den bara och svarar knappt på gas.
17 september, 2010 kl. 09:21 #210736hermelinen
DeltagareJag hade problem med mina tändstift då min började rycka och ha sig.
17 september, 2010 kl. 09:40 #210740Olin
DeltagareHar funderat på tändstift oxå, men verkstaden tyckte det lät långsökt. (dom har gått ca 2000 mil) Det som är det märkliga är ju att bilen går som den ska när jag kör till jobbet i tisdags, sen står bilen still i 11 timmar och nu går den som en påse skit…
17 september, 2010 kl. 10:13 #210735specialized
DeltagareKolla tändkablarna…fukt eller i överslag i någon så kan det bli som du skriver.
17 september, 2010 kl. 10:25 #210741Olin
DeltagareHur kollar jag smidigast? Ohm mätare eller bara köra in skiten till verkstan igen? Inte jätte smidigt råttbo att skruva i 🙂
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
