› SSC › Allmänt snack › Allmänt småprat › Slut med att försäkra på föräldrarna?
- Detta ämne har 16 svar, 1,398 deltagare, och uppdaterades senast för 22 år, 2 månader sedan av demo1.
-
FörfattareInlägg
-
3 december, 2002 kl. 21:34 #6410TengilDeltagare
Alla ni göteborgare som kan, ta och läsa sista sidan i del2 i GP.
För dem som inte har möjlighet att läsa denna utmärkta tidning(jobbar där:-) )Så stod det om det ökade ”problemet” om att folk skriver bilen på andra personer. För att få lägre permier. Nu skulle därför försäkringsbolagen ta i med hårdhandskarna. Eftersom de inte fick de pengarna de ville ha.
Inte ens om bilen blir stulen kan man räkna med att få pengar om den e skriven på någon annan.I min värld blir min subba aldrig stulen. Fast ibland kommer verkligheten ikapp en och om någon mupp skulle ta den och jag inte fått pengar för. Hade jag inte blivit glad.
Drar därför mitt strå till stacken och tar över ägandet (från far)
Kommer bli belönad med att få betala ~15.000/år.Det e inte skoj men vågar inte ta risken.
3 december, 2002 kl. 22:06 #79151WandererDeltagareVarför gjorde du inte som så att du skaffade dig en liten skruttbil för att jobba upp premien på så fort du fick körkortet då ?
Det gjorde jag 🙂 Det lönar sig i slutändan.3 december, 2002 kl. 22:12 #79144LegacyLarsaKeymasterDet är alltid tungt med sådana kostnader, när jag köpte Legacyn hade jag en försäkring på nästan 11.000:- och en självrisk på 5000:-, nu efter 6 år har man kommit ner lite i pris iallafall.. ( 9500:-,självrisk 2500:-, då med lite lul-lul inräkn. på imprezan) men så handlar det mycket om vad man vill prioritera på, och i mitt fall var saken given, den bilen skall vara kvar! du kan ju fixa så att du betalar med autogiro mot försäkringsbolaget/månadsbet. så kommer man oftast ner några kronor.
/Larsa
3 december, 2002 kl. 22:13 #79153TengilDeltagareJag ägde faktiskt en 73:a Lincoln Mark IV ett kort tag.
En v8:a på 7.3 liter dessutom var den rosa med vitt tak.
Respekt!:-)Sen blev den stulen och då orkade jag inte köpa en ny.
4 december, 2002 kl. 07:44 #79156NiklasDeltagareGäller det alla försäkringsbolag?
http://subaru.frontnet.org/images/dump/subaru.gif Subaru – All we’ll drive!
4 december, 2002 kl. 14:54 #79146hogmarkDeltagareHm, ett tipps är att ni unga kollar Länsförsäkringar.
För ett år sedan skulle jag fått betala ca 15.000kr /år
Kollade just på nätet, Idag skulle den kosta mig 8.000kr /år
Så de verkar ha sänkt kostnaderna rejält ?!?
(är 23bast å bor i Uppsala)/Hogis
4 december, 2002 kl. 16:36 #79148ImpDeltagarekollade precis med länsförsäkringar dom skulle ha 27k för mig å 22 för tjejen så får nog holla mig till folksams 15k för tjejen.
4 december, 2002 kl. 16:38 #79157NiklasDeltagareSkall kolla mig när jag fyllt 24 men jag tvivlar att de gått ner från 15000kr till något mer resonligt. Synd man inte kan berätta för dem att man har rattkrycka och bur till bilen så kanske de hade kommit ner nån tusenlapp.
http://subaru.frontnet.org/images/dump/subaru.gif Subaru – All we’ll drive!
4 december, 2002 kl. 19:38 #79154TengilDeltagare>Skall kolla mig när jag fyllt 24 men jag tvivlar att de gått ner från
>15000kr till något mer resonligt. Synd man inte kan berätta för dem
>att man har rattkrycka och bur till bilen så kanske de hade kommit ner
>nån tusenlapp.
>
>http://subaru.frontnet.org/images/dump/subaru.gif Subaru –
>All we’ll drive!Du borde få betala mindre än 15000. Jag själv skulle få sponsra dem med 15300 och då är jag 20år. Detta var på Länsförsäkringar.
För att återgå till artikeln, så var det någon från Länsförsäkringar de hade intervjuat.
Ha sa också att detta var något de andra bolagen också skulle börja titta på.4 december, 2002 kl. 22:01 #79149PlogenDeltagare>>Skall kolla mig när jag fyllt 24 men jag tvivlar att de gått ner från
>>15000kr till något mer resonligt. Synd man inte kan berätta för dem
>>att man har rattkrycka och bur till bilen så kanske de hade kommit ner
>>nån tusenlapp.
>>
>>http://subaru.frontnet.org/images/dump/subaru.gif Subaru –
>>All we’ll drive!
>
>Du borde få betala mindre än 15000. Jag själv skulle få sponsra dem
>med 15300 och då är jag 20år. Detta var på Länsförsäkringar.
>
>För att återgå till artikeln, så var det någon från Länsförsäkringar
>de hade intervjuat.
>Ha sa också att detta var något de andra bolagen också skulle börja
>titta på.Vid en parkeringsskada för ett år sedan sa LF till mig att det var ok så länge som jag bodde hemma. För er som har olika adresser som personen som bilen är försäkrad på kan det bli stora problem vid en olycka där du är vållande… Har hört fall där ersättning helt uteblivit.
Funderade för att par år sedan att köpa en gammal hitlerkälke(M5:a) på en auktion, backade när jag fick höra premien, drygt 25 lakan i trafikförsäkring för en bil som såldes för drygt 50 000…..
/Plogen
_________________________________________Subba till salu! 451 mil.. över 300 BHP..
http://bbs.impreza.nu/dcforum/DCForumID20/136.html#
_________________________________________4 december, 2002 kl. 22:16 #79152WandererDeltagareMin försäkring kostar 13.200 per år och då är jag 21 med ett års kort på nacken. Tog det lite sent 🙂
Då har jag på Länsförsäkringar och bor i det populära Borlänge 🙂
//B
5 december, 2002 kl. 08:55 #79145Janne248DeltagareJag har Dalarnas (länsförsäkringar).
En MY00.
Bor i liten stad, har bilen utomhus.
Betalar c:a 7000:-/år (när jag betalar per halvår)
Är 28 år./Janne
http://www.impreza.nu/ssi2/gallery/view_album.php?set_albumName=ssi248
________________
http://www.solace.mh.se/~el302/subaru/5 december, 2002 kl. 09:03 #79158NiklasDeltagareUsch så jobbigt, skall man behöva byta ägare på bilen… 🙁
http://subaru.frontnet.org/images/dump/subaru.gif Subaru – All we’ll drive!
5 december, 2002 kl. 09:26 #79159NiklasDeltagareLAST EDITED ON Dec-05-02 AT 10:51AM (GMT)
Nu har jag kollat runt lite på olika försäkringsbolag:
Folksam: 24000kr
Trygg-Hansa: 22000kr
Alien hos Länsförsäkringar: 15000kr
Tjejen hos Länsförsäkringar: 12000kr
Mor hos Länsförsäkringar: 3500krFår se vad jag får för premie hos LF efter att jag fyllt i januari, är väl nån gräns vid 24år…man kan alltid hoppas varjefall! 😉
http://subaru.frontnet.org/images/dump/subaru.gif Subaru – All we’ll drive!
5 december, 2002 kl. 16:36 #79147SubbaristDeltagareKolla på OK´s alternativ när ni kollar på Folksam, de är snällare med sina premier mot yngre förare, än vad resten av bolagen är. Jag betalar 12.500 per år och har bilen ståendes utomhus mitt i Ghettot.
Subbarist javisst!
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.