› SSC › Annonser › Säljes – Delar › Svettig Impreza Gt säljes
- Detta ämne har 0 svar, 1,022 deltagare, och uppdaterades senast för 19 år, 3 månader sedan av
moken.
-
FörfattareInlägg
-
10 oktober, 2006 kl. 11:02 #19972
moken
DeltagareSka skaffa något snålare pga pendling, så nu tänker jag testa att sälja.
Det är en 74F blå Gt 99 som i skrivande stund rullat 16480 mil (mest landsväg pga pendling till jobbet).
Maskinellt är bilen utrustad med en större turbo (VF34), 3″ avgas hela vägen med racekatt, dumpventil, sportluftfilter och en ECUtek 3 mappning.
Bränslepumpen är såklart ersatt med en Walbro. Effekten ligger troligen strax under 300hk sett utifrån modifieringarna och laddtrycket.
Kamrem bytt vid 10.000mil tillsammans med spännaren (ca 1,5 år sedan)
Komplett kopplingssats byttes vid 13300mil ca och vid 14000mil byttes kopplingscylindern samt ompackning av slavcylinder.
Kvitton på allt finns.Chassiet har fått sänkningsfjädrar samt powerflexbussningar för väghållningens skull.
Karossmässigt är sidokjolarna nedlackade, en prodrivevinge sitter på( Realcars kopia) ljusbox, lexusbakljus och blå stänklappar. Vita blinkers.
Sommarhjulen består av 17″Oz racing fälgar skodda med 215-45 goodyear eagle F1, vinter är original 16″ Alu med dubbdäck (kul när det inte understyr vid släpp som dubbfritt vill göra)Invändigt finns blå tygmattor och stolarna är bytta till ett par momostolar. Nötskada pga in/urkliv tyvärr. Airbag ur funktion, och även tuta, airbag felsökt på verkstad och felet är slingan, så en ny sladd är allt som behövs men firman ville inte byta endast denna. Problemet med tutan bör även det vara kabeln i rattstången (har gjort viss felsökning själv).
Utöver det ovan har bilen eltaklucka, elhissar, elspeglar, c-lås, imobilizer, dubbla airbags, servo, men ingen AC. Carguardlarm samt CD stereo.
Bilen är besiktad (feb) och skattad (mars) enda anmärkningen var skadad reflex bak (saknades helt enl bes.man men han ville inte tvinga mej ombesikta).
Satt pris är 110000kr, tillräckligt lågt för att slippa prut hoppas jag.
Kan tänka mej byten av olika slag, men inte dyrare, och inte bränsletörstiga.
Bilen finns i Ösmo (Nynäshamn) på kvällarna eller i Kista dagtid.
Vänster bakdörr ska bytas så fort den nya lackerats, tyvärr står en garagepolare i lackboxen nu, så den ser inte jättekul ut med ”skabbdörren” idag.Välkommen att höra av er för en titt!
PMa här, eller maila på moken@hotmail.com alt. mobil 070-5203044 (kan vara svår att nås på mobil så lämna meddelande om jag inte svarar)
Mvh Patrik
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
