SSC Modellspecifikt Impreza / STI Racing / BRZ Motor Akut, Oljeretur in i toppen,

Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #32030
    kleinis
    Deltagare

      Tja

      Någon som vet hur infästningen av oljereturen ser ut ?

      Går de att få bort röret ? Vi ska nämligen ändra vinkeln och sätta högtrycks koppling där är tanken !

      #266293
      kleinis
      Deltagare

        Löst med Google, de som kör twin turbo har andra anslutningar så dom byts nät man singel konverterar 🙂

        Någon som vill ha bild på hur vi ska göra anslutningen vartefter ?

        #266292
        TomK
        Deltagare

          Löst med Google, de som kör twin turbo har andra anslutningar så dom byts nät man singel konverterar 🙂

          Någon som vill ha bild på hur vi ska göra anslutningen vartefter ?

          Ja tack! 🙂

          #266294
          kleinis
          Deltagare

            Så här gjorde vi för att få högrtyckskopplingar i returen.

            1.Ta bort retur röret från motorblocket. den sitter hårt men de går om man bänder från uppsidan samt nersidan och sakta pressar den utåt.

            2 kapa av där det passar dig bäst. vi valde att ta de så lång ner som möjligt så de fick bli ca 1 cm utanför blocket. välj gärna där det är rakt för att underlätta arbetet.

            3 slipa rent röret och även lite på högtyckskopplingen. vi använde en 90 graders som är avsädd för typ An10. alltså där slangen ska presas sitter retur röret över, sedan får man tig svetsa eller som vi gjorde köra med silverlod som flyter ut och är både starkt och tätt. (silverlod blir mjukt vid ca 600 grader) så tänk er för om nu har grenrör eller andra varma saker som går bredvid. Efter detta ser retur ledningen ut så här. på bilden är de också en hane hane för att återgå till slang igen och vidare till turbon.

            här är den även monterad igen

          Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
          • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.