titta efter trosor i baksätet, hittar du några så har killen innan lyckats med bilen, bara å köp! 😀 😉
Bästa sättet seriöst är att provköra bilen, känns växellådan fin, utan ryck när du släpper gasen, känn på kopplingen.
Fråga om bilen är trimmad och isf med vad, Dawes device (pysventil för högre laddtryck) är inge vidare, utan välj hellre en bil som är mappad med tex Ecutek, då detta är bra mycket säkrare och bättre för motorn.
Mitt tips är att använda sökfunktionen, det finns massor skrivet.. Men rost i skärmkanter bak och icke fungerande strålkastarspolare är väl standardfel.
Varför från just årsmodell -97 (och inte de tidigare)?
Klart de rostar, de är inte byggda av rostfritt material. 😉 Men om de rostar mer än någon annan bil vet (tror) jag inte. Däremot är skärmkanterna bak ofta det stället som drabbas först. Och även infästningar till kofångaren bak som det verkar.
åfasen. Jag har dock aldrig sett någon rost på dom bilar jag har haft (imprezor) Så detta händer väl bara vid vinterkörning & för dåliga tvättscheman 😉