› SSC › Modellspecifikt › Impreza / STI Racing / BRZ › Allmänt › Instrumenlampa som glöder…
- Detta ämne har 16 svar, 1,252 deltagare, och uppdaterades senast för 19 år, 4 månader sedan av
Manor.
-
FörfattareInlägg
-
3 januari, 2004 kl. 22:17 #518
Pettz
DeltagareMin ”öppendörr” lampa glöder lite ibland, kan det vara nån varning för nått eller är det bara nått muppglapp nånstans?
/Daniel
4 januari, 2004 kl. 08:36 #38436Wanderer
DeltagareKontakten i taket måste stå på ”Öppen dörr = lys” på min bil med Carguard för att den inte ska glöda. Annars vill den gärna det 🙂
//Mvh B
4 januari, 2004 kl. 09:36 #38434skytiskapilen
DeltagareRätt så Wanderer!
/Andreas
http://www.computerpannen.com/cwm/contrib/sarge/Tire_anim.gif
– Original Gangster –5 januari, 2004 kl. 10:36 #38427syke
BlockeradCarguard T70C + -00 här. Och även jag har funderat som fan på varför den lyser lite smått. Tack för tipset!!
5 januari, 2004 kl. 21:35 #38435griml0ck
DeltagareJag hade samma problem och precis som dom sagt ovan så var carguard boven. Han på larmfirman ringde dom och frågade och dom har tydligen en uppgraderings enhet eller vad det nu var så det försvinner. Kostade ingenting o fixa heller. Snacka me din larmfirma så fixar dom nog det.
6 januari, 2004 kl. 00:09 #38437Wanderer
DeltagareDet enklaste är ju faktiskt att se till så att lamporna tänds när man öppnar dörrarna … Eller åker inte folk någe på nätterna längre 😛
Det är säkert gjort på en halvtimma också ? 😉
//Mvh B *Övertrött*
6 januari, 2004 kl. 00:27 #38441Pettz
DeltagareDå man ställer in bilen under dagen på jobbet för att den ska tina upp så vill man ha batteri kvar när man ska hem… 😉
6 januari, 2004 kl. 00:42 #38438Wanderer
DeltagareJamen du står väl inte med dörrarna öppna när du lämnat bilen 😮
Lampan lyser ju bara när dörren är öppen eller ?6 januari, 2004 kl. 11:21 #38442Pettz
DeltagareJo, så den torkar på golvet inne i bilen… När jag installerade lite div. stereokabel upptäckte jag att golvmattan va dyngsur på undersidan! 🙁 Även på golvet i baksätet var det blött. Nån annan som upplevt det?
6 januari, 2004 kl. 11:36 #38428OzO
DeltagareÖppna fönstret en liten springa istället? Eller torrboll? 🙂
_______________________________________________________________________________
::::: ssiwebmaster | ”I would be unstoppable… if I could just get started!” | ssi#2 :::::6 januari, 2004 kl. 16:38 #38429OzO
Deltagare>>Öppna fönstret en liten springa istället? Eller torrboll?
>
>Nån som vill köpa en fryst torrboll?
—Jevligt sant. Sk1t i bollen… fixa springa! 🙂
_______________________________________________________________________________
::::: ssiwebmaster | ”I would be unstoppable… if I could just get started!” | ssi#2 :::::19 december, 2005 kl. 06:19 #38430Manor
DeltagareHej !
Glödande ”öppendörr” lampa är en klassiker om du har ett larm monterat (detta gäller åtminstone årsmodell 99 och 00). Om detta stämmer in på din bil så kan detta verifieras genom att ”öppendörr” lampan slocknar när lampströmbrytaren i taket står i ett visst läge (kommer inte ihåg i vilket av de tre olika lägena som finns). Din lokale vänliga larmmontör kan då hjälpa till att lösa problemet permanent genom att montera in ett litet ”motstånd”.
mvh Mats N
PS. Jag hade åtminstone samma problem på min 99:a då ett Cargard larm hade monterats.19 december, 2005 kl. 06:19 #38431Manor
DeltagareIngen orsak Pettz. Som sagt så kan detta fixas genom att ett motstånd monteras. Det ska vara en enkel match för en larmmontör…det gick blixtfort för min ;-).
Kanske Dr.Jerry (SecretAgentMan) kan fixa detta? Han bor i dina hemtrakter (tror jag)!!?
mvh Mats N
19 december, 2005 kl. 06:19 #38432Manor
Deltagare…glödande lampa kanske är en egenhet för Cargard och vissa årsmodeller…även om ditt Defa nästan verkar passa in i beskrivningen.
Jag ska i ärlighetens namn säga att jag inte vet ett sk-t om Defa, men jag kommer ihåg när vi i Subaruklubben ställde upp oss på bilmässan i Älvsjö (15-20 bilar…det var massor på den tiden – våren 2000). Rätt var det var så fick en Defa-utrustad Impreza tuppjuck och började larma…därefter drogs nästa igång…och nästa…och nästa. Jag tror det var en 4-5 Imprezor som började att larma mer eller mindre samtidigt och detta helt utan orsak (vi stod precis bredvid och iaktog spektaklet). Samtliga dessa hade just Defa-larm, och anledningen att de larmade måste ju vara någon störning som just Defa-larmen reagerade på.
Mitt Cargard har aldrig falsklarmat…men vem vet, om tjuven är framme så kanske inte larmet går igång då heller…vilket inte heller det skulle vara någon höjdare.
LegacyLarsa, håller inte du på med larm och larmmonteringar (bl.a)? Skulle du kunna sprida lite ljus över ”glödande lampa” och Defa-larmens förmåga att falsklarma precis när som helst…?
mvh Mats N
19 december, 2005 kl. 06:19 #38433ADDE.H
DeltagareKolla alla dörrkontakter!
/Adde
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.