› SSC › Allmänt snack › Projekt › Projekt röd JustY goes pimp my ride
- Detta ämne har 14 svar, 2,446 deltagare, och uppdaterades senast för 17 år sedan av
STIred.
-
FörfattareInlägg
-
17 februari, 2008 kl. 17:18 #22487
STIred
DeltagareBlev lite sugen på att ha en liten och bränslesnål bil. Tänkte varför inte en Justy. Blev därför en sådan och röd dessutom, den måste ju passa in i familjen 😉
Lite småpimpande blev det med, takvinge, tonade rutor, sänkningssats 16″ fälgar, avgassystem med dubbla pipor, och lite annat småjucks.
Alla delarna är köpta genom subaru men det var jävligt bökigt innan allt kom hem. Fick massor med hjälp av Lars-Åke på Bil och Marin i Sandared utanför Borås. http://www.bilochmarin.nu/. Eller rättare sagt var det han som jaga rätt på alla delar.
Såhär ser den ut:
http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/justy/Just10.sized.jpg
http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/justy/Just9.sized.jpg
http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/justy/Just8.sized.jpg
http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/justy/Just7.sized.jpg
http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/justy/Just6.sized.jpg
http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/justy/Just5.sized.jpg
http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/justy/Just3.sized.jpg
http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/justy/Just2.sized.jpg
http://www.impreza.nu/ssi2/expo/albums/justy/Just1.sized.jpg
Får se om det blir nåt mer än så. Eventuellt funderar jag på lite sjysstare högtalare än vad det sitter original.
/r
17 februari, 2008 kl. 18:32 #194711Klasagasa
DeltagareFrän. Faktiskt.
17 februari, 2008 kl. 19:05 #194698Blocken
DeltagareStenhård ju!
Tjata på Kvarnis så han pimpar sin vita! Om han har den kvar dvs?
AB
17 februari, 2008 kl. 19:26 #194704STIred
DeltagareTack grabbar 🙂 Tycker själv den blev lite småtuff. Var faktiskt mycket behagligare skaffa en pimpad Justy än hålla på med STIn måste jag erkänna, mycket mindre bekymmer.
Ska bli Blocken, ska försöka få Kvarnis slänga på lite neonrör o sånt på den vita 😉 Den finns kvar, han har fått hem en hel del delar till den, men det går trögt vetu. Får se om/när den blir klar.
/r
17 februari, 2008 kl. 19:44 #194699Blocken
DeltagareDu skulle skifta drivlinor på din röda STi-kokare till Kokar-Justyn!
Du vågar aldrig… 😉
17 februari, 2008 kl. 19:48 #194705STIred
DeltagareDu skulle skifta drivlinor på din röda STi-kokare till Kokar-Justyn!Du vågar aldrig… 😉
Ha ha tanken o flytta över originalmotorn från stin till justyn har ju slagit mig.. men inte ens jag tog mig själv på allvar. 😉
Hörde för övrigt att du går i båtköpartankar Blocken. Finns väl inga kokarbåtar? 😉
/r
17 februari, 2008 kl. 20:15 #194700Blocken
DeltagareHörde för övrigt att du går i båtköpartankar Blocken. Finns väl inga kokarbåtar? ;)/r
Göö’de laa’! :+
Njae, nu ska vi flytta till Thailand istället… :7
/AB
17 februari, 2008 kl. 20:57 #194703Manor
DeltagareVad drar en sådan där Justy milen?
17 februari, 2008 kl. 21:54 #194709Adam K
DeltagareVad drar en sådan där Justy milen?
Bränsleförbrukning lit/100 km
Stad 6,1
Landsväg 4,4
Blandad 5,0CO2-utsläpp g/km
Stad 143
Landsväg 103
Blandad 118Miljöklass 2005
3 cylindrar 998 cm3http://www.subaru.se/justy_specifikationer.aspx
A.k.a. Daihatsu Sirion
😉
Edit: Raul, I’ve seen worse 🙂 Men vad är det för kylarmärke ovanför stjärnorna?
18 februari, 2008 kl. 07:22 #194706STIred
DeltagareJepp den ska dra 5L milen blandad körning, jag har dock inte hunnit kört så långt med den än så jag bildat mig en egen uppfattning. Får se sen hur väl de angivna siffrorna stämmer. Men av det jag läst på Daihatsu sirion(den har ju funnits längre utomlands) så ska det stämma rättså bra.
Loggan i fronten är nog en kvarleva från daihatsu, fattar inte att subaru inte orkat ta bort den. Denna bilen går även som Toyota Passo i vissa länder. Mao. är det tre bilar i en 😉 he he…
/r
18 februari, 2008 kl. 14:19 #194710IMPREZA FOREVER
DeltagareJepp den ska dra 5L milen blandad körning, jag har dock inte hunnit kört så långt med den än så jag bildat mig en egen uppfattning. Får se sen hur väl de angivna siffrorna stämmer. Men av det jag läst på Daihatsu sirion(den har ju funnits längre utomlands) så ska det stämma rättså bra.Loggan i fronten är nog en kvarleva från daihatsu, fattar inte att subaru inte orkat ta bort den. Denna bilen går även som Toyota Passo i vissa länder. Mao. är det tre bilar i en 😉 he he…/r
😮 😮 ÅÅÅ fy fan 5L milen blandad då får man hålla sig till GTn då jag iaf bildat min uppfattning ganska fort 😀 😉
/Björn
😉 😀
18 februari, 2008 kl. 15:18 #194701Blocken
DeltagareJepp den ska dra 5L milen blandad körning, jag har dock inte hunnit kört så långt med den än så jag bildat mig en egen uppfattning. Får se sen hur väl de angivna siffrorna stämmer. Men av det jag läst på Daihatsu sirion(den har ju funnits längre utomlands) så ska det stämma rättså bra.Loggan i fronten är nog en kvarleva från daihatsu, fattar inte att subaru inte orkat ta bort den. Denna bilen går även som Toyota Passo i vissa länder. Mao. är det tre bilar i en 😉 he he…/r
😮 😮 ÅÅÅ fy fan 5L milen blandad då får man hålla sig till GTn då jag iaf bildat min uppfattning ganska fort 😀 😉 /Björn;-) 😀
Raul har sjuka värderingar som tycker 5L/mil är bränslesnålt… :7
/AB
18 februari, 2008 kl. 15:44 #194702GrizzlyBear
Deltagare0,5l/mil, vet är väl vad Legacy Diesel ska dra 😛
Diesel motorn i Justyn, då kan vi snacka grym bil :7Men det är inte utan att man blev lite sugen på en Justy när man såg de där bilderna!
18 februari, 2008 kl. 16:38 #194707STIred
Deltagareha ha sorry grabbar blev lite fel där. Ens referenser blir lite fel efter man kört trimmat STI ett tag 😉
/r
18 februari, 2008 kl. 16:40 #194708STIred
Deltagare0,5l/mil, vet är väl vad Legacy Diesel ska dra 😛
Jo den blir säkert inte fel den. Blir nog hyfsat dyr i inköp kan jag tänka mig iofs.
/r
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.